INNBLIKK

«Du verden så heldige vi er i Hokus Pokus barnehage, som har snøen som lekearena, uke etter uke!»

Vinter og snø. Til frustrasjon for noen – til glede for andre

«Vi tryner og ler, og kravler oss opp igjen.»

Publisert
  • Dette er et innsendt bidrag, og gir uttrykk for skribentens meninger og holdninger. Vil du delta i debatten? Send gjerne inn innlegg hit.

Kan vi leke i snøhaugen når vi kommer ut?

Barna står klare til å gå ut. Gleden lyser i øynene deres – ferdig påkledde i gode klær slik at de kan glede seg over å være ute – og de gleder seg – de fryder seg. Lenge!

I akebakken som nærmest har blitt en bob-bane; der kjører de på akemattene – alene, sammen med noen, i tog. De legger seg ned og kjører med nesa først, de utforsker fart: Kan vi stå på akematten nedover bakken? De lager avtaler om hvem som skal kjøre sammen, de drar med seg akematten opp igjen for en ny runde – om og om igjen. De krasjer og ligger i en haug og skrattler.

Hva med å lage «snølego»? Ny lek oppstår når engasjerte ansatte finner spaden og lager klosser av snøen. Klosser som kan bli til de mest fantastiske igloer – i hvert fall i fantasiens verden.

Vi lager snøhule.

Ski på beina for første gang

Innimellom er snøen kram – en ny erfaring. Det begynner med en liten snøball og ender opp med en snømann som er så stor at den er høyere enn den høyeste ansatte i barnehagen! Snømannen får øyne av stein og en gulrotnese – som blir spist opp så fort ingen ser på.

Ski på beina – for aller første gang – i barnehagen! Det lyser stolthet av barna. Noen har hatt ski på beina før og prøver seg i bakken. Hva med å lage et hopp? Engasjerte ansatte bygger hopp sammen med barna – og barna jobber iherdig med å komme seg opp på hoppet og våger seg utfor. Barna lærer å gå fiskebein.

Hva med å kjøre balansesykkel ned hoppet? Vi henter sykler – barna kjører utfor og «tryner» i den myke snøen. En gang til!

Tryner og ler

Snowboardet må jo også prøves i hoppbakken – klarer vi å holde balansen? De voksne heier på oss, så vi prøver – og gjennomfører på hvert vårt vis. Vi tryner og ler, og kravler oss opp igjen. Litt risiko er det jo – men hva gjør vel det? Vi skal jo utvikle oss og ha det gøy!

Snøhaugen – som brøytebilene har laget – er som en fjelltopp! Vi bestiger den og leker kongen på haugen. Vi tryner litt igjen, blir kastet ned fra haugen av den voksne – får snø i nakken, slår oss litt her og der – men hva gjør vel det!

Utforsker verden

For noen er utfordringen stor nok å stabbe rundt i snøen – for aller første gang – kjenne på, smake på – høre på lydene. De ser på de andre barna – lærer, og utforsker mot nye høyder.

Risikolek gir barn mulighet til å utforske verden praktisk og utvikle ferdigheter som balanse og koordinasjon. Ved å ta små risikoer lærer de hva som er trygt og farlig, og styrker selvfølelsen gjennom å overvinne utfordringer. Forskning viser også at risikolek forbedrer motoriske ferdigheter, selvtillit og evnen til å håndtere stress. Den fremmer også sosiale ferdigheter som samarbeid og empati, og hjelper barn med å håndtere frykt og smerte (Hokus Pokus årsplan 2025/26).

OL i barnehagen

Så ble det OL ute i den store verden, og OL i Hokus Pokus studentbarnehage: Hopp, skiskyting, aking, langrenn, bob-bane, tenning av OL-ilden, gullmedalje, «kongen og dronningen» på besøk, Klæbo løper runde på runde i løypa og kaster seg over målstreken.

Stort engasjement fra både store og små.

Du verden så heldige vi er, vi som er i Hokus Pokus barnehage og har snøen som lekearena i uke etter uke!

Powered by Labrador CMS