Kameraovervåkning. Overvåkningskamera.

Har satt opp kameraovervåkning ved barnehager

Etter gjentatte tilfeller av hærverk over flere år, har Alta kommune besluttet å ta i bruk kameraovervåkning ved tre barnehager.

Publisert

Det skriver Altaposten.

Knuste vinduer, ødelagt utstyr, tilgrisede lekeapparater og ødeleggelser på barnas planteprosjekter. Det er eksemplene avisen viser til.

– Det er klart at for de barna som bruker uteområdet i barnehagen sin, så er det jo veldig trasig at ting blir ødelagt eller prosjektene deres blir ødelagt, sier Nina Sørensen, barnehagesjef i Alta kommune, til Altaposten.

Hærverk kan også være kostbart, og barnehageansatte har brukt tid av egen ferie på å rydde opp, poengteres det i artikkelen.

Det er kommunens IKT-avdeling som har ansvaret for kameraovervåkningen. For at noen skal kunne se opptakene må det opprettes en sak på bakgrunn av hærverk. Opptakene skal slettes etter én uke, med mindre det er meldt inn hendelser med hærverk, skriver avisen.

Selv om kommunen tar i bruk overvåkning, ønsker ikke Sørensen å begrense bruken av barnehagenes uteområder og lekeplasser.

Powered by Labrador CMS