Brudd: Oppgjøret i kommunesektoren går til mekling

Meklingsfrist er 28. mai.

Publisert Sist oppdatert

Forhandlingene om årets hovedoppgjør i kommunal sektor endte uten enighet.

– Det har vært en meget skuffende utvikling under forhandlingene, og avstanden er betydelig, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll i en pressemelding.

Forhandlingene med KS brøt sammen tidlig torsdag ettermiddag, ifølge Unio, som blant annet omfatter barnehagelærere organisert i Utdanningsforbundet.

I årets oppgjør har Unio blant annet krevd solid reallønnsvekst for sine medlemmer, med en klar prioritering av universitets- og høyskoleutdannede gjennom et generelt prosentvis tillegg og heving av garantilønnstabellen.

 Også de andre hovedorganisasjonene, LO, Akademikerne og YS valgte å bryte forhandlingene.

– Forhandlingene har vært komplekse, men konstruktive. Partene har strukket seg lagt, men dessverre har det ikke vært mulig å finne en helhetlig løsning slik at det nå er behov for Riksmeklerens hjelp, sier forhandlingsleder Tor Arne Gangsø hos KS, i en pressemelding.

Meklingen i KS-oppgjøret starter 7. mai, med frist 28. mai.

Powered by Labrador CMS