Feirer 50 år med samhold og frihet: – Beste jobben jeg har hatt

Lekestua barnehage har aldri hatt gjerder, men vært grunnmur i bygda i 50 år nå.

Publisert Sist oppdatert

I Tylldalen bor cirka 500 mennesker. I foreldreeide Lekestua barnehage, 20 minutters kjørevei fra kommunesenteret Tynset, går 18 barn. Lørdag møtte cirka 100 personer fram da barnehagen markerte sitt 50-årsjubileum.

– Det ble en veldig fin feiring. Vellykket og som planlagt, selv om vi kunne vært heldigere med været, forteller styrer Hild Nytrøen - en av i alt fire som har hatt den stillingen i barnehagens historie, hvorav tre var til stede under jubileumsmarkeringen.

Åpner ti på halv

På kort varsel hadde foreldre satt opp et romslig telt som ga publikum ly for regnet. Et ferskt eksempel på den helt spesielle dugnadsånden Nytrøen tenker at kjennetegner både Tylldalen og barnehagen.

– Det er barnehagen, skolen og butikken som sammen utgjør grunnmuren i dette bygdesamfunnet. Grunnpilarer som er så viktig for at det skal bo folk her, sier hun.

Barnehagen er bygd på dugnad, og utvidet på dugnad. Ifølge lokalavisa Tynsetingen, som var på plass under helgens arrangement, startet det med at ungene i bygda møttes i kjelleren på Samfunnshuset tre timer to ganger i uka, med foreldrene som assistenter.

Nå har barna heldagstilbud med åpningstid fra 7.20 til 16.30.

– Vi har noen foreldre som jobber utenom bygda, og må levere 7.20. Derfor legger vi til rette. Foreldrene stiller opp for barnehagen, og barnehagen stiller for foreldrene, sier Nytrøen.

Styrer Hild Nytrøen.

De to avdelingene har fått navn fra lokale sagn: «Tyslingen» og «Jutulen». Den private barnehagen ligger fortsatt i tilknytning til Samfunnshuset, som har vært nær samarbeidspartner i alle år.

Ingen gjerder

I sin jubileumstale bemerket styreleder Kristian Kirkbakk at barnehagen aldri har hatt gjerder.

Nytrøen forteller at det heller ikke er noe de har savnet.

– Nei, jeg har jobbet i andre barnehager hvor det har vært gjerde. Likevel har det hendt at noen har kommet seg utenfor, fordi det er en spennende ting. Det er klart, vi har hatt noen historier i løpet av de 50 årene om unger som har gått hjem eller til bestemor. Jeg har jobbet i Lekestua de siste åtte årene, og kan huske tre ganger at vi har måttet gå etter og hente unger. Som regel har vi visst hvor de har gått. Dessuten har vi snø ganske mange måneder i året, og da er det bare å følge sporene, humrer styreren, og påpeker at det er lite farer i umiddelbar nærhet, der barna ferdes.

– Hvilke fordeler ser du?

– Det er en stor frihet, og så tror jeg i hvert fall de største barna føler på tillit. Vi går opp grenser med ungene flere ganger i året for at de skal huske at hit er det lov å gå, men ikke lengre. Og så har vi en regel om at de skal høre når vi roper, og komme tilbake.

Lekestua barnehage.

Tett på skolen

Barnehagen og skolen ligger på hver side av en uteplass, som de bruker sammen.

– Vi er mye sammen med skolen, og skoleunger kommer og passer på og leker med de små. Det bidrar også til en trygg overgang. Vi har eget førskoleklubbrom på skolen, som vi bruker hele året med skolestarterne, forklarer Nytrøen.

Nå er imidlertid skolen nedleggingstruet, noe som på sikt også kan påvirke barnehagen.

– Hvis skolen blir lagt ned, kommer sannsynligvis barnehagen til å gå med i dragsuget, fordi det blir færre barn i bygda. Så det er usikkerhet knyttet til det. Samtidig er det stor optimisme blant bygdefolket som er innstilt på å kjempe for skolen, og på å finne løsninger økonomisk og med stor dugnadsånd av det gode gamle slaget. Når noe skal bygges eller repareres, stiller alle yrkesgrupper opp.

De siste årene har det vært pluss/minus 20 barn i Lekestua barnehage. De neste årene ser det ut til å være omtrent samme pågang, opplyser Nytrøen.

Hedret med medalje

En som mottok spesiell heder lørdag, var Oddny Moen.

Hun ble overrakt Norges Vels medalje for lang og tro tjeneste, for 40 års innsats i barnehagen. Ordfører Merete Myhre Moen overrakte medaljen.

Hild Nytrøen, Oddny Moen og Merete Myhre Moen.

– Oddny har blitt vår alles kjære Bessa etter at hun har hatt mange barnebarn i barnehagen over flere år. Etter det heter hun bare Bessa, selv om barnebarna har begynt på skolen.

Moen er pensjonist nå, men jobber fortsatt i barnehagen.

– Det er veldig gull! Som jeg sa i talen min da hun fikk medaljen, er hun kanskje den av oss som er minst grodd fast i gamle vaner og tradisjoner. Hun er den som stadig finner på nye ting, kommer med nye ideer og skaper engasjement. Og så kan hun så mye om bygda og er med på å bringe historien om bygda videre til ungene, sier Nytrøen.

– Det beste stedet

Selv har hun snart 30 år med barnehageerfaring, og ikke i tvil når hun blir bedt om å si beskrive hvordan det er å drive barnehage i Tylldalen:

Mummi hadde 80-årsjubileum i fjor, og da ble barnehagen headhuntet til forestilling i Tynset bibliotek, forteller Nytrøen.

– Dette er den beste jobben jeg har hatt, og det beste stedet jeg har vært. Det er så lett, fordi foreldrene vil det beste og er så involvert i barnehagen. Det fører til at det blir få konflikter. Alle vil hverandre vel, og alle vil at det skal gå bra. Og så er det veldig trygt og godt.

– Det er klart, vi er en liten barnehage, og innimellom kunne man ønsket et større faglig miljø. Samtidig er vi tre pedagoger i ledergruppa, og personalet utgjør et godt fellesskap. Så vi er heldige, fortsetter Nytrøen.

De to siste årene har barnehagen hatt Mummi som tema, noe også jubileumsmarkeringen bar preg av, med sang og kostymer fra Mummidalens univers.

Powered by Labrador CMS