Kandidat til Årets barnehage 2025: Aurora Regnbuen barnehage (Trondheim).
Aurora Regnbuen barnehage i Trondheim er en av fem finalister som kan bli kåret til Årets barnehage i PBL.

– Det er menneskene som utgjør den store forskjellen

Etter at de endret på måten å gjennomføre plantid på, har barn og ansatte i Aurora Regnbuen barnehage fått mer tid til å leke og utforske sammen.

Publisert Sist oppdatert

«I Aurora Regnbuen barnehage er det godt å være. Det er mye å lære, og hjerterommet og fagligheten er stor!» skriver personen som mener at barnehagen har gjort seg fortjent til tittelen Årets barnehage 2025.

«Barnehagen jobber kontinuerlig med sosial kompetanse, vennskap og lek sammen med barna. Barnehagen har kokk som gir barna et sunt og godt mattilbud, og som samtidig frigjør mer tid til at øvrig personale kan være tett sammen med barna» står det videre i nominasjonsteksten.

– De ansatte er veldig stolte av barnehagen sin – og har et nært forhold til den – så det varmer veldig at andre også ser den jobben som legges ned hver dag, sier daglig leder Karin Anzjøn om at de er en av fem finalister.

Bedriftsbarnehage

Aurora Regnbuen barnehage AS åpnet dørene i 1992. Barnehagen ligger ovenfor Lerkendal i Trondheim, ikke langt fra hovedadministrasjonen til forskningsinstituttet SINTEF, og er én av tre barnehager i stiftelsen Aurora – som alle er bedriftsbarnehager for forskningsinstituttet.

– Det betyr at barn av SINTEF-ansatte har prioritet, men vi tar også inn barn fra eksterne familier ved ledig kapasitet, forteller Anzjøn.

Uteområdet ble oppgradert for få år siden og har blitt et populært samlingspunkt for barnefamilier i nærmiljøet også på ettermiddag og kveldstid, opplyser hun.

– Vi ligger i byen, men har likevel bakker, skog og gode muligheter for fysisk utfoldelse. Vi har også et flott nærområde, og drar på en del turer og utflukter.

Årets barnehage i PBL:

Årets barnehage 2025 kåres under PBL Lederkonferanse i Bodø 31. august-2. september.

I tillegg til å være medlem av PBL, har PBLs styre som utgjør juryen, satt følgende kriterier for å kunne bli kåret til «Årets barnehage»:

  • Et basistilbud av høy kvalitet
  • En helhetlig og tydelig pedagogisk profil
  • En god og tydelig ledelse
  • Tilfredse foreldre
  • Arbeid som har vært utviklende og nytenkende
  • Et godt arbeidsmiljø
  • Lavt sykefravær over tid
  • Et godt omdømme

Dette er årets finalister:

  • Aurora Regnbuen barnehage
  • Bogafjellbakken naturbarnehage
  • Kirkerudbakken friluftsbarnehage
  • Læringsverkstedet Eydehavn naturbarnehage
  • ULNA Valle Hovin idrettsbarnehage

Toppet bemanning

Anzjøn mener det først og fremst er menneskene som gjør Aurora Regnbuen til en god barnehage.

– Vårt hovedfokus er menneskelige relasjoner: Samspillet mellom barn-barn, barn-voksen og voksne imellom. Vi har et godt bygg og fint uteområde, men det er menneskene som utgjør den store forskjellen. Vi er en mangfoldig gruppe, både når det gjelder alder, bakgrunn og livserfaring. Det tenker vi er en styrke.

Gjennom stiftelsen Aurora har barnehagen en økonomisk trygghet som gir dem mulighet til å satse ekstra på personalet, opplyser Anzjøn.

– Vi har toppet bemanning og kokk, i tillegg til lærlinger i BUA hos oss. Det har blant annet gjort det mulig å endre på hvordan vi organiserer pedagogenes plantid.

Istedenfor fire timer plantid i uka, tar pedagogene ut to hele plandager innenfor en periode på fem uker – pluss én time i uka.

– Vi setter inn ekstra bemanning disse plandagene slik at vi er fullt bemannet på avdelingene. I praksis er vi bedre dekket gjennom hele uka, for når pedagogene ikke har plantid går de åttetimersdager som de andre ansatte, forklarer Anzjøn.

– Det har utgjort en stor forskjell, spesielt for barne- og ungdomsarbeiderne og assistentene våre som tidligere har opplevd å stå ganske mye alene på avdeling når plantiden ble tatt ut.

Rollelek

– Hva mener dere er barnehagens viktigste oppgave?

– Vi er opptatt av at barnehagen skal være fysisk og psykisk helsefremmende. Og at ungene skal oppleve å være verdifulle for den de er, og ikke det de gjør. Vi ønsker at de skal utvikle en god selvfølelse og troen på seg selv gjennom å bli sett, hørt og tatt på alvor. Her har vi nysgjerrige og lydhøre ansatte som legger til rette for barns nysgjerrighet og undring gjennom å være sensitive og omsorgsfulle voksne som ser, bekrefter og anerkjenner barna og er støttende i læreprosessen.

– Vi viser også barna at det er greit og fint at vi er forskjellige, og at vi er en del av et felleskap der alle er viktige. Da kommer begrepet «robuste barn» inn. Når det gjelder mental helse handler det om å hjelpe barna til å klare å møte egne følelser og tanker samt hvordan andre møter oss. Å tåle motgang, håndtere utfordringer og se løsninger fremfor hindringer, er en ballast det er viktig å ha med seg i dagens samfunn, og noe vi jobber med hver dag, sier Anzjøn.

Da blir leken – og særlig rolleleken – en viktig arena, påpeker hun.

– Ungene lærer å sette grenser og blir kjent med seg selv og andre gjennom å leke og være i samspill med andre.

Fokus på overganger innad i barnehagen

Bedriftsbarnehagen ved Lerkendal har 62 barn fordelt på fire avdelinger: Én ettårsgruppe, én toårsgruppe og to grupper med barn fra tre til seks år.

Daglig leder forteller at de har blitt stadig mer bevisste på å dele barna inn i små grupper.

– Vi tilrettelegger også lekemiljøet veldig bevisst med tanke på å inspirere til ulike lekeaktivteter og at ansatte skal være oppmerksomt til stede. Vi har sett en endring over tid på hvordan vi er til stede med barna jo mer vi lærer om dette, sier Anzjøn.

Barnehagen legger vekt på foreldreaktiv tilvenning etter Liten og ny-modellen, som også inkluderer besøksdager og hjemmebesøk i forkant av oppstart.

– I forlengelse av Liten og ny sin tankegang om trygge og forutsigbare overganger fra hjem til barnehage, har vi tatt med oss kunnskapen inn i overganger mellom avdelinger, forteller Anzjøn.

– Gjennom flere år har vi arbeidet med å flytte barna til nye avdelinger i mai måned sammen med sine faste ansatte på avdelingen. Ved å gjøre dette kan vi gi de eldste barna et ekstra tilrettelagt tilbud før oppstart på skolen, samt at vi kan la de yngre barna flytte til ny avdeling sammen med sine kjente omsorgspersoner.

Ved å organisere overflyttingen på denne måten, blir ettårsavdelingen tilgjengelig til bruk for både skolestartere, og besøksdager for nye barn som skal starte til høsten. Samt at barna som flytter fra småbarn til storbarn får to måneder før sommerferien på ny avdeling, med ny barnegruppe sammen med sine kjente og trygge ansatte, opplyser daglig leder.

– De ansatte bruker denne tiden på å hjelpe barna med å bygge nye relasjoner til barn og personell, slik at det skal være trygt og godt å starte opp i barnehagen etter sommerferien.

Bier i barnehagen

Aurora Regnbuen barnehages visjon er «Små forskere i et skapende miljø», og bærekraft er et av områdene de jobber mye med. Barnehagen er Grønt Flagg-sertifisert og har bikube og kjøkkenhage som de knytter opp til arbeidet med å lære barna om – og «forske» på – pollinering og det å ta vare på naturen og dyrene rundt oss.

– I januar 2024 søkte vi om å være fadder for en bikube som miljøtiltak ved egen barnehage, gjennom Grønn Barneby. Vi har også kuben sommerhalvåret 2025. Når birøkteren kommer på besøk får barna ha på seg birøkterdrakter, se på utviklingen i kuben og høste honning som vi bruker i og på maten, forteller Anzjøn.

Barnehagen samarbeider også med Fuldseth gård om kyllingklekking.

– De kommer med egg til oss som vi ruger frem på én avdeling, hvor barn og ansatte får være med på hele prosessen. I år kjøpte vi vår egen rugemaskin fordi vi ser at dette er noe vi vil fortsette med. Kyllingklekking gir gode muligheter for undring, for eksempel over hvorfor noen egg ikke klekkes, forteller den daglige lederen.

Allsidige opplevelser

– Hva ønsker du at barna skal ta med seg videre fra barnehagen når de begynner på skolen?

– Først og fremst en god selvfølelse. De skal ha en trygghet på at de er gode nok som de er. At de er verdifulle mennesker som det er fint å være sammen med. Og de skal ha lært å ta vare på hverandre, vise hensyn, inkludere hverandre og være gode medmennesker. Det er det vi ønsker å bidra til.

– Barna skal også føle at de har vært i en barnehage hvor de har fått allsidige opplevelser som gjør at de mestrer mange ting i livet. Med allsidig kompetanse kan de delta på mange ulike arenaer, enten det er på skolen, i idrett eller kulturaktiviteter – og finne glede i det, sier Anzjøn.

Her kan du stemme på din favoritt:

Powered by Labrador CMS