En tydelig satsing bidrar blant annet til koselig samhold, barna samtaler rundt det de «leser», ler og undrer seg sammen.Foto: privat
Leselyst er ikke noe som oppstår – leselyst skapes!
«Når barnehageforskning peker på behov for mer planlagt og systematisk lesing i barnehagen, må vi prioritere og handle», skriver kronikkforfatteren.
Hege Elvestad Hege ElvestadStyrer i Espira Fasanveien
Publisert
Annonse
Dette er et innsendt bidrag, og gir uttrykk for skribentens meninger og holdninger. Vil du delta i debatten? Send gjerne inn innlegg hit.
I Espira Fasanveien kommer toåringene våre bort til oss ansatte, legger en bok i hendene våre og spør «Lese bok?». Det kan høres ut som en dagligdags hendelse. Men for oss i barnehagen er det et viktig uttrykk for barns medvirkning: Lesing oppleves meningsfull for barna og barna knytter boklesing til både trygghet, opplevelser og fellesskap. Høsten 2024 etablerte vi et eget barnehagebibliotek i Espira Fasanveien, Spirebiblioteket. Dette er et bibliotek der både barn, ansatte og familier låner bøker. Vi har bevisst valgt å prioritere biblioteket og boklesing i vår barnehage.
Negativ utvikling
I en studie fra UiS, kommer det fram at én av tre foreldre leser svært lite for barna sine. Dette overrasket forskerne, som har antatt at boklesing er mer vanlig i norske familier. Et paradoks er likevel at 80 prosent av barna spør aktivt om å bli lest for hjemme. Barn vil altså bli lest for (og med), og de ber om det. Men, likevel er det mange som ikke får oppleve leseglede hjemme.
Hege Elvestad er styrer i Espira Fasanvegen.Foto: privat
Dette gjør barnehagens rolle enda viktigere. Barnehagen kan være stedet barna møter bøker og får gode leseopplevelser. I tillegg kan barnehagen tilby bokutlån til hjemmene, og på denne måten bygge bro mellom leseopplevelser i barnehagen og familiene. I vår barnehage har vi opplevd stor interesse i foreldregruppa for Spirebiblioteket. Vi har hatt over 500 utlån siden vi startet å tilby bokutlån til familiene. Dette viser oss at et godt samarbeid mellom barnehage og hjem på dette området kan være med å snu en negativ utvikling.
Å ta lesing i barnehagen på alvor:
I artikkelen «Om lesepraksiser i den norske barnehagen», som nylig vant Espiras forskningspris, synliggjøres det at boklesing i barnehager ofte er spontan og lite planlagt, særlig for de yngste barna. Forskningen peker på at vi i barnehagefeltet må revitalisere boklesing som en viktig del av hverdagen i barnehagen, på en systematisk og pedagogisk gjennomtenkt måte. Vi opplever at en tydelig satsing på boklesing og barnehagebibliotek bidrar til:
Leselyst, barna viser interesse og velger bøker både i barnehagen og til å ha med seg hjem
Koselig samhold, barna samtaler rundt det de «leser», ler og undrer seg sammen.
Gode samtaler, barna forteller, spør og undrer seg.
Vi har det morsomt, vi finner mangfold i bøker som skaper humor, fantasi og samhold.
Det skaper fantasi, vi ser at det barna har lest om kommer igjen i leken.
Er språkstimulerende, vi ser at barnas ordforråd har økt, samtidig som vi ser at de minste barna finner ordene sine gjennom bøkene.
Gjør det lettere å forstå andre, vi lærer om andre, vi lærer hvordan andre tenker, føler og reagerer.
En barnehage som bidrar til leseglede og leselyst!
Når barnehageforskning peker på behov for mer planlagt og systematisk lesing i barnehagen, må vi prioritere og handle. Når forskning viser at mange foreldre leser for lite, må vi ta grep. I Espira Fasanveien ønsker vi å være en barnehage som bidrar til barns leseglede og leselyst!