17. mai-komiteen snur – ville nekte barnehagebarn å delta i toget
Etter kraftige protester har 17. mai-komiteen i Færder kommune gjort helomvending. Barnehagebarna på Tjøme likevel får gå i 17. mai-toget.
Det er Tønsbergs Blad som melder dette.
På Tjøme har det vært tradisjon for at barnehagebarna deltar i barnetoget på nasjonaldagen. På Nøtterøy har det ikke vært tradisjon for dette.
Etter kommunesammenslåingen mellom Nøtterøy og Tjøme foreslo 17. mai-komiteen å ha lik praksis i hele den nye kommunen. Altså ingen barnehagebarn i toget. Det vakte store reaksjoner.
Lederen i 17. mai-komiteen, Karoline Aarvold, sier overfor Tønsbergs Blad dette om helomvendingen:
– Barna på Tjøme skal få gå i toget som normalt! Det har aldri vært vår intensjon å ekskludere noen. Det er hovedgrunnen til at vi har endret beslutningen vår. Toget på Nøtterøy har en lang rute, og der har det aldri vært tradisjon at barnehagene deltar 17. mai.