May Britt Drugli
May Britt Drugli, professor emerita i pedagogikk ved RKBU Midt Norge.

– Mange har blitt mer opptatt av kvalitet i tilvenningen

May Britt Drugli har inntrykk av at barnehagene i løpet av de siste årene har blitt mer opptatt av kvalitet på tilvenningsprosessen, men at det er variasjon i rutinene.

Publisert

May Britt Drugli er blitt professor emerita. Engasjementet for barna består. Som forsker og formidler av «Trygg før 3» og «Liten og ny i barnehagen» har hun vært tydelig, og bidratt til å flytte praksis.

– Mitt inntrykk er at mange barnehager i løpet av de siste årene har blitt mer opptatt av kvalitet på tilvenningsprosessen. Dette har blant annet ført til at flere barnehager nå tilbyr besøk før barnehagestart og foreldreaktiv tilvenning i flere dager. Men det er variasjon i tilvenningsrutinene på tvers av barnehager og en god del har fortsatt den tradisjonelle tredagers tilvenningen, sier May Britt Drugli nå.

Her er hennes beste råd til ansatte og foreldre, som er opptatt en best mulig barnehagestart for de yngste:

Fem gode råd til ansatte

  • Gå gjennom tilvenningsrutinene i ansattgruppen og reflekter over egen praksis. Legg til grunn at det ikke bare er barnet som skal begynne i barnehagen, men både barn og foreldre. Besøk før oppstart og foreldreaktiv tilvenning anbefales.

  • Gi foreldrene god informasjon, både skriftlig og verbalt, om barnehagen og tilvenningen. Legg til rette for god dialog med foreldrene fra starten av.

  • Jobb aktivt for å etablere positive relasjoner mellom ansatte og alle nye barn. Bruk av kontaktperson kan lette denne prosessen. Positiv kontakt og det å møte barnas følelser på gode måter fremmer gode relasjoner.

  • Jobb aktivt for å fremme gode relasjoner og lek barna imellom. Alle barn trenger å bli inkludert i barnefellesskapet og noen barn trenger tilpasset støtte fra dere.

  • Følg opp tilvenningsprosessen både gjennom dialog med foreldrene og drøftinger i ansattgruppen, slik at barn og foreldre som trenger ekstra støtte raskt får dette.

Fem gode råd til foreldre

  • Sett av tid til tilvenningen, slik at dere kan være sammen med barnet i barnehagen ved oppstart og har mulighet til å la barnet ha korte barnehagedager i starten.

  • Vær opptatt av å etablere et godt samarbeid med de ansatte. Når barnet ser at dere og ansatte har positiv kontakt, vil det bidra til å lette barnets tilvenningsprosess.

  • Ha forståelse for at tilvenningen kan oppleves som krevende for barnet og vær tålmodig hvis barnet viser frustrasjon eller endret atferd i tiden rundt oppstart. Tilvenningen er en overgang, og barnas trivsel i barnehagen øker normalt fra uke for uke.

  • Vær opptatt av å bli kjent med andre foreldre og barn.

  • Hvis dere har spørsmål om noe knyttet til barnehagen og/eller tilvenningen, ta dette raskt opp med en av de ansatte.

Småbarn/storbarn

Hun har gått av med pensjon fra hovedstillingen ved NTNU, men beholdt 20 prosent stilling som professor II ved Universitetet Innlandet.

– Som emerita har jeg ikke noen oppgaver men tilganger, og kan publiserer på data som jeg allerede har, forklarer Drugil, og varsler at to artikler med forskningspublikasjoner er underveis.

De siste dagene har hun imidlertid tilbrakt i barnehagen med eget barnebarn, hvor hun har fulgt overgangen til ny avdeling. Et tema hun har gjort seg noen tanker om den siste tiden.

– En ting overgang fra hjem til barnehage, som det er blitt mye oppmerksomhet på, og hvor det foreligger en del forskning. Overgangen fra småbarn til storbarn er mindre forsket på. Nå har jeg vært oppi det. Jeg gir også ut en bok i Danmark om overganger, og det har gjort meg mer bevisst på at dette er et mindre fokusert område. Kanskje er jeg nå blitt veldig opptatt av det i tillegg, sier Drugli.

Nordisk forskning

Når det gjelder nyere tilvenningsforskning, peker hun mot Martina Andersson Søe, som i sin doktoravhandling ved Lunds universitet har undersøkt hvordan førskoler i Sverige gjør når de introduserer nye barn i förskolan, og betydningen av foreldresamarbeid.

– Det har gitt empiri på hvor viktig det er for barna, uavhengig av antall dager, at foreldre har spilt en nøkkelrolle. De som får etablert en veldig god ansatt-foreldre-relasjon, ser en varm og nær ansatt-barn-relasjon etter noen måneder. Det virker som at når barna ser at foreldre får en aktiv rolle, og at ansatte og foreldre snakker vennlig sammen, bygger det tillit hos barnet. Og så blir ansatte sikkert godt kjent med barnet. Dette er forskning på noe av det vi har lagt til grunn i «Liten og ny», sier Drugli.

Hun nevner også Catharina van Trijp ved Universitetet i Stavanger, som er førsteforfatter for en systematisk forskningsgjennomgang over internasjonal forskning om hvordan barn under tre år opplever overgangen fra hjem til barnehage.

– Barn må har rom for å være aktører i egen overgang, kommenterer Drugli, før hun til sist legger til at finsk forskning understøtter betydningen av kontaktperson i overganger.

Relasjoner på alle plan 

– Så vi begynner å ha ganske god kunnskap om hvor viktig dette er, og vi vet at tilvenningen kan være krevende og at man må være tett på. Relasjoner på alle plan er nøkkelen. Mellom foreldre, ansatte, ansatte og barn herunder barn-barn.

– Mange har endret tilvenningsrutiner de siste fem årene. Veldig mange jobber veldig bra, men fortsatt har jeg inntrykk av at en del vegrer seg eller er usikre på foreldredeltakelse, og kanskje skyldes det en oppfatning av at så lenge foreldre er der, får de ikke selv etablert kontakt med barna, sier Drugli.

Hun er glad hvis hun har bidratt til at noen har endret rutiner og sett gevinster av det, og først og fremst at barna får en så trygg og god prosess som mulig.

– De som får en vanskelig start, blir det ofte vanskelig for lenge etter. Noen foreldre og barn strever mer enn andre. Slik er det alltid, og da må fokus være på å finne dem – de foreldrene som er usikre og stiller spørsmål, de barna som ikke er en del av leken, eller ikke helt får tilhørighet. Finne dem og gi dem den støtten som er nødvendig. Det tenker jeg må være en nyttig drivkraft slik at alle får dra nytte av det barnehagen har å by på, avrunder Drugli.

Powered by Labrador CMS