– Barnehagen er bygd uten noen form for utendørs solskjerming.

Mangler solskjerming på uteområdet: – Uholdbart

Barnehagemormor mener kommunen må ta grep.

Publisert Sist oppdatert

Markveien kulturbarnehage i Grimstad sto ferdig høsten 2019.

Det ble lagt vekt på at uteområdet skulle være romslig med nye lekeapparater. Skyggeplasser derimot, har vært en mangelvare, forteller Gitte Astrup til Grimstad Adressetidende. (Krever innlogging)

Hun har to barnebarn i Markveien.

– Barnehagen er bygd uten noen form for utendørs solskjerming, og det finnes ingen skyggesteder hvor barn og voksne kan trekke seg tilbake til når det er varmt, sier Astrup til avisa.

Ifølge henne har barn og ansatte måttet holde seg inne på spesielt varme og solrike dager. Nå mener hun at kommunen må ta grep.

Tilbakevendende tema

Da barnehagen ble bygget håpet man at trærne kunne gi naturlig skygge på uteområdet, opplyser Sigvard Laurendz, fagleder for byggdrift i kommunen og konstituert enhetsleder i bygg- og eiendomstjenesten.

– Det ble ikke slik, og ledelsen i barnehagen har flere ganger bedt om å få opp solskjerming, sier han til Grimstad Adressetidende.

Laurendz forteller at de har prøvd å finne en løsning, men at det ikke har vært midler til å sette opp solskjerming.

– Slik jeg oppfatter situasjonen, er det per nå ikke blitt funnet plass til dette i investeringsplanen. Vi har lagt det inn som et behov også i år, og det ligger som en investeringssak for 2024.

Flere med oppgraderingsbehov

Kommunalsjef for oppvekstsektoren, Anne-Grete Glemming, sier til Grimstad Adressetidende at det er flere barnehager og skoler som har behov for oppgradering av uteområdene sine, og opplyser at de vil foreslå en samlepott som kan gå til nettopp dette.

–Da vil behovet til Markveien kulturbarnehage være på denne listen. Deretter må man se hvor barnehagen kommer på prioriteringslista, sier Glemming.

Både hun og Laurendz håper det er mulig å finne en midlertidig løsning frem til adekvat solskjerming er på plass.

Powered by Labrador CMS