Resten av lovendringene kommer til våren
Resten av regjeringens forslag til ny barnehagelov legges ikke fram for Stortinget før til våren, hvis vi skal tro kunnskapsministeren.
Regjeringens forslag til ny barnehagelov skulle i utgangspunktet legges fram i løpet av høsten 2019, så kom meldingen at den skulle legges fram før jul. Julen kom, og da varslet departementet at loven skulle legges fram i løpet av februar. Det skjedde heller ikke.
I april i år, opplyste departementet at de ville utsette større endringer i barnehageloven til høsten. Nå ser det ut som at store deler av fremleggelsen igjen blir utsatt.
På et spørsmål fra barnehage.no i forbindelse med fremleggelsen av statsbudsjettet og at regjeringen ønsker å kutte i private barnehagers pensjonstilskudd, opplyser kunnskapsminister Guri Melby (V) at de tar sikte på å legge fram resten av lovforslaget til våren. Barnehage.no har bedt statsråden utdype. Det er statssekretær Anja Johansen (V) som svarer:
– Som tidligere varslet, jobber vi videre med flere av forslagene om nye reguleringer for private barnehager. Det kom en rekke innspill til flere sentrale forslag i høringen i fjor. Samtidig var arbeidssituasjonen i departementet preget av den pågående pandemien, sier hun.
Foto: Mariell Tverrå Løkås
Sammenheng
Johansen sier videre at hun er opptatt av at eventuelle endringer i barnehageloven må sees i sammenheng, og at de må lage et regelverk som fungerer godt som helhet og som står seg over tid.
– Endringer i rammevilkårene for de private barnehagene vil kunne få stor betydning for aktørene selv, men også for foreldre, barn og ansatte. Derfor mente jeg det var riktig å avvente behandlingen av øvrige forslag, for å kunne vurdere ulike alternativer grundigere.
Til nå har regjeringen blant annet besluttet at de ønsker å redusere i pensjonstilskuddet i private barnehager. Dette er en forskriftsendring som vedtas i statsråd . Imidlertid er regjeringen avhengig av å få Stortingets støtte for å gjøre den nødvendige endringen i statsbudsjettet.
Vedtatt
Regjeringen har også lagt fram, og fått vedtatt, lovforslaget om et eget økonomisk tilsyn, som er under etablering. I tillegg har regjeringen lagt fram noen mindre lovtekstjusteringer. (Se faktaboks for oversikt).
- Vil de øvrige forslagene som har vært ute på høring komme samlet, eller vil de også komme én og én?
- Departementet jobber videre med forslagene som ble sendt på høring, og vil komme tilbake til Stortinget med eventuelle forslag til nye reguleringer. Det er også behov for å komme tilbake til Stortinget med svar på flere anmodningsvedtak om private barnehager. På hvilken måte vi gjør dette, har vi ikke besluttet enda.