
– Et tegn på at ordningen er attraktiv og ønsket
Satsingen med gratis samiskspråklig barnehage er fullt utrullet hos 13 samiske barnehager og avdelinger.
I desember 2022 vedtok Sametingsrådet å gjøre samiskspråklige barnehageplasser gratis også for familier bosatt utenfor regjeringens tiltakssone i Nord-Troms og Finnmark.
De satte av 3 millioner kroner til dette tiltaket i sitt budsjett for 2023.
– Hovedmålet er å øke antallet barn som får et samiskspråklig barnehagetilbud. Dette er fremtidens språkbærere. Et tidlig grunnlag for samisk språk hos våre barn er av de aller mest effektive og virkningsfulle grep vi kan ta for å styrke og øke antallet samiskspråklige, skrev sametingsråd Mikkel Eskil Mikkelsen (NSR) i en kronikk i desember i fjor.
13 barnehager og avdelinger
Sametingsrådet har nå tildelt utviklingsmidler og refundert foreldrebetaling over ordningen «Gratis samiskspråklig barnehageplass utenfor regjeringens geografiske prioritering for gratis barnehageordning».
13 barnehager og avdelinger deltar i satsingen. Sametinget har hatt oppstartsmøter med samtlige i løpet av høsten, opplyses det i en pressemelding.
For å kunne delta i ordningen har barnehagene inngått en utviklingsavtale med Sametinget, hvor de forplikter seg til å gjennomføre utviklingstiltak etter sterke språkopplæringsmodeller og pedagogiske praksisveiledninger.
– Vi har ønsket alle samiske barnehager og avdelinger utenfor regjeringens tiltakssone velkommen og derfor er det gledelig at alle deltar i satsingen. Jeg tolker deltakelsen til at den er attraktiv og ønsket, sier sametingsråd Mikkelsen i pressemeldingen.
De aktuelle barnehagene og avdelingene har fått tildelt til sammen 2,6 millioner kroner til utviklingsprosjekter, og fått refundert foreldrebetaling for til sammen 2,5 millioner kroner for høsten 2023.
Hver barnehage har også blitt tildelt 200 000 kroner i utviklingsmidler, som skal dekke utgifter i forbindelse med kompetanse- og kvalitetsutvikling av språkarbeidet og det pedagogiske innholdet i de samiske barnehagene og avdelingene.

Skal evalueres
Ordningen med gratis samiskspråklig barnehage trådte i kraft 1. august i år, og skal gjelde i tre år. I denne perioden skal barnehagene altså drive utviklingsarbeid for å styrke samisk språkkompetanse og pedagogisk innhold.
Når tre år har gått skal ordningen evalueres, opplyses det i pressemeldingen fra Sametinget.
– Vi trenger flere samiskspråklige. Barnehagen er den viktigste og største språkmotiveringsarenaen vi har i Sápmi. Jeg ønsker alle velkommen inn i et samiskspråklig fellesskap og håper at flere velger et samisk barnehagetilbud, sier Mikkelsen.
Disse 13 barnehagene har inngått utviklingsavtale med Sametinget:
Kommune | Barnehage/Avdeling |
Bodø kommune | Jentoftsletta barnehage, Avdeling Giella |
Lavangen kommune | Lauvmakken barnehage, Avdeling Fiskes |
Tjeldsund kommune | Márkománák sámi mánáidgárdi |
Røros kommune | Luvlege maanagïerte, Avdeling Svaale |
Brekken barnehage, Samisk avdeling | |
Tromsø kommune | Guovssahas mánáidgárdi |
Sjømannsbyen barnehage, Avdeling Mearranásti | |
Gimle studentbarnehage, Avdeling Gearpmaš | |
Hamarøy kommune | Viejega AS |
Trondheim kommune | Ferista friluftsbarnehage, Avdeling Belnie |
Røyrvik kommune | Raarvihken maanagïerte, Avdeling Gaavalohke |
Snåsa kommune | Suaja maanagïerte |
Oslo kommune | Cizáš Oslo sámi mánáidgárdi |