Nå begynner letingen etter årets beste barnehage
Ti år etter at Årets barnehage ble kåret for første gang, oppfordrer PBL-styret foreldre, ansatte og andre engasjerte til å sende inn begrunnede forslag på kandidater til 2026-utgaven av prisen.
Foreldre, ansatte og andre med hjerte for gode barnehager utfordres nå til å nominere kandidater til prisen «Årets barnehage 2026».
– Dette er noe av det artigste vi gjør i PBL. Og når vi ser gleden i øynene til dem som blir utropt som vinner, er det vel verdt alle arbeidstimene som blir lagt ned i kåringen, sier styreleder Eirik Husby, i en artikkel på pbl.no.
– Vi vet at det er mange medlemsbarnehager der ute som hver eneste dag er «årets barnehage» for sine barn. Nå ønsker vi å få begrunnede innspill om hvem vi bør ha med i vurderingen i år, sier styrets nestleder Laila Dahle.
Det er styret i PBL som er jury for kåringen. For å bli vurdert til prisen, må barnehagen være medlem i PBL, og oppfylle flere kriterier.
Slik skjer utvelgelsen
Fra og med mandag 16. februar er det åpnet for å sende inn forslag på kandidater. Fristen for å nominere sin favoritt går ut 8. april.
Etter at nominasjonene er mottatt, vil styret gjennomgå alle forslagene og plukke ut 20 barnehager som blir invitert til å sende inn dokumentasjon på hvordan de oppfyller kriteriene. Basert på dette, vil fem finalister bli valgt ut og offentliggjort i juni.
Deretter åpner en avstemning, hvor alle kan stemme på sin favoritt. Resultatet fra avstemningen er noe av det juryen har på sitt bord når vinneren skal kåres.
25.000 kroner og synlig bevis
Selve prisen er på 25.000 kroner og et utendørs skilt som synlig bevis på hederen. Prisutdelingen skjer under PBL lederkonferanse 6.-8. september.
– Kåringen av Årets barnehage handler ikke bare om å løfte én barnehage frem i lyset, men om å rette søkelyset på noe av det fantastiske arbeidet som gjøres i barnehager over hele landet, sier Eirik Husby.