Rektor Else Berit Skagen ønsket studentene velkommen.
Rektor Else Berit Skagen er glad for initiativet til å samle nasjonal kompetanse, og muligheten det gir for å gjøre noe aktivt.

Engasjerer seg i NorPal: – Veldig viktig, og helt i tråd med strategi og samfunnsoppdrag

DMMH er blant rundt 20 institusjoner og organisasjoner som har gått sammen for å bidra til gjenoppbygging av palestinsk høyere utdanning og forskning. Ekspertisen deres trengs i fase én.

Publisert

– Det styret har signalisert allerede, er at arbeidsgrupper innenfor lærerutdanning, ikke minst barnehagelærere, er viktig å få opp, sier rektor Else Berit Skagen ved DMMH (Dronning Mauds Minne høgskole for barnehagelærerutdanning).

Fra A til Å

Sammen med blant annet OsloMet, NTNU, Universitetet i Oslo, Universitetet i Stavanger og Norsk studentorganisasjon inngår de i konsortiet fra norsk UH-sektor, som ifølge Khrono besto av 19 da det ble offisielt stiftet 24. november i fjor.

Styreleder i NorPal, Norsk konsortium for palestinsk høyere utdanning, er Monica Rolfsen fra NTNU. Hun leder også arbeidsutvalget. Styret består av rektorer og ledere fra hver enkelt deltaker, deriblant Skagen.

NorPal finansieres gjennom medlemsavgift som deltakerne betaler. Siden vil det bli lyst ut midler for nettverksarbeid.

– Vi håper å kunne være med å bidra sammen med andre. Med gjenoppbygging av utdanningssystemet fra A til Å, sier DMMH-rektoren til barnehage.no.

Til barns beste

Som en spesialisert høgskole med forskning og utdanning for barnehage og barns oppvekst, vil DMMH sende flere av sine folk når første workshop arrangeres 26. februar, og muligheten byr seg til å knytte kontakt med palestinske samarbeidspartnere. Flere har meldt interesse.

– Vi har ekspertkompetanse om barn på flukt og barn i krig. Blant annet tenker jeg Marit Heldals bidrag på Lesvos vil kunne være viktig. Vi har også mangeårig erfaring med oppbygging av barnehagelærerkompetanse i det sørlige Afrika, sier Skagen om det de kan bidra med.

Skagen er glad for initiativet til å samle nasjonal kompetanse, og muligheten det gir for å gjøre noe aktivt.

– Jeg synes det er veldig viktig, og helt i tråd med strategien og samfunnsoppdraget vårt. At vi kan være med å bidra med den kunnskapen vi har. Vi skal ha et internasjonalt fokus, ikke bare nasjonalt. Hvis vi kan bidra i tråd med vår visjon «til barns beste», er det veldig positivt.

Powered by Labrador CMS