Nybakt kunnskapsminister Kristin Halvorsen kommenterer kommunenes planer om å privatisere barnehagetilbudet.
Ny minister. Kristin Halvorsen, her fotografert i Akersbakken barnehage i Oslo i forbindelse med et intervju med barnehage.no tidligere i år.
Foto: Jens Petter Gravås
Stadig flere kommuner vurderer å kvitte seg med egne barnehager og overlate driften av dem til private aktører. I både Grimstad og Narvik er salg av kommunale barnehager et brennhett tema.
– Ikke noe å hente
– Jeg tror ikke kommuner har noe å hente på å outsource kommunale barnehager. De bør se på det å drive barnehager som en del av det totale velferdstilbudet i kommunen, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) til barnehage.no.
I september vedtok kommunestyret i Grimstad at administrasjonen skulle utrede full privatisering av barnehagesektoren. Det er anslått at dette kan spare kommunen for mellom ti og 20 millioner kroner per år.
I den økonomisk skakkjørte Terra-kommunen Narvik, ble samme vedtak fattet allerede i mai i år. Nå er utredningen klar, og den viser marginale forskjeller mellom kommunal og privat drift av barnehagene.
Anbefaler ikke
Derfor ønsker rådmannen i Narvik å beholde de kommunale barnehagene. Men politikerne i kommune er fortsatt åpne for salg.
Det liker ikke Halvorsen.
– Jeg stiller spørsmål ved om de økonomisk vil tjene på et slikt grep. Jeg vil ikke anbefale å gjøre det, sier hun.
Davidsen kritisk
Fagforbundets mektige leder Jan Davidsen har i forbindelse med Grimstad-saken uttalt seg i svært negative ordelag om private barnehager.
– Viktige ting som bemanning blir ikke fulgt opp i de private som tilfellet er i de offentlige. Så har vi mangfoldet. I private barnehager får man ofte en for ensartet gruppe, mens mangfoldet som tross alt finnes blant barn, ikke blir ivaretatt som i de kommunale barnehagene, sa Davidsen til Grimstad Adressetidende.
– Jeg tror den virkeligheten har forandret seg noe. Men jeg er enig med Davidsen i at Grimstad kommune beveger seg i feil retning, kommenterer Halvorsen.