- Imponerende når femåringer går opp toppen, sier polfarer og fjellklatrer Cato Zahl Pedersen.
Bra for samholdet. Ekspertene roser motet til Plassebakken barnehage i Skodje, som forrige torsdag gikk med 30 barn mot toppen av Galdhøpiggen, Nord- Europas høyeste fjell.
Foto: Hanne Osmo Reindal
- Dette er en spenstig og bra tanke. Det står i kontrast til den kontrollverdenen med hjelm, polstring og forbudte lekeapparater som har kommet så tett på oss. Jeg skulle gjerne sett mer av slike ting.
Det sier polfarer, fjellklatrer og tidligere idrettsutøver Cato Zahl Pedersen om Plassebakken barnehage fra Skodje.
Torsdag i forrige uke fulgte barnehage.no Plassebakkens friluftsavdeling på deres ekspedisjon til Galdhøpiggen – Norges og Nord-Europas høyeste fjell.
I ti minusgrader og sterk vind la 30 barn og 40 voksne fra den spreke avdelingen ut på turen opp mot toppen. Til tross for at vær og vind gjorde at de ikke nådde helt opp, var både barn, foreldre og ansatte enige om at turen hadde vært en kjempeopplevelse.
Les også: Her er barnehagen 2250 meter over havet
- Garantert en stor opplevelse
- Det er lett å tenke passivt og si «er ikke dette farlig da?». Når man tar med så mange barn på tur er det jo alltid en viss risiko. Men møter man risiko med planlegging, blir det trygt. Det ser ut som barnehagen hadde både bekledning og planlegging i orden. I tillegg er det er svært imponerende at barn ned i fire-femårsalderen kommer så langt, sier Pedersen.
Olav Lysklett er førstelektor ved Seksjon for fysisk fostring ved Dronning Mauds Minne Høgskole. Også han er imponert over barnehagen og måten personalet har tilrettelagt turen.
- De har tydeligvis brukt mye tid på forberedelsene, og turen har blitt gått på barnas premisser. Ungene har garantert fått en stor opplevelse, og jobbingen med turen i etterkant vil nok også gi mye, tror Lysklett.
Styrker samholdet
Pedersen, som selv har deltatt på flere ekspedisjoner sammen med andre i team, mener slike turer forsterker fellesskap og samhold mellom alle deltakerne.
- For barn på fire og fem år vil det nok ikke føles utrygt på en slik tur – men kanskje stort og ukjent. Det at man da må gå etter hverandre, passe litt ekstra på og kanskje motivere hverandre, forsterker samholdet både mellom barn, foreldre og ansatte, tror Pedersen.
- Burde man i barnehagene generelt etterstrebe å gi barna flere slike opplevelser?
- Jeg vil ikke oppfordre barnehager generelt til å gå til Galdhøpiggen – det krever god forberedelse. Men den mer vågale dimensjonen mener jeg barn i dag er underernært på. Jeg skulle gjerne sett at barn hadde fått eksperimentere mer selv, og i så måte oppfordrer jeg barnehagene til litt mer vågalhet, sier Pedersen.
- Det er ikke noe stort poeng i å gjøre slike ting bare for å gjøre dem. Men hvis noen barnehager har lyst, tid og økonomi til å planlegge turer som dette, synes jeg de burde gjøre det, sier Lysklett.

