Aktuelle nyheter

Nyheter / – Svikter medlemmene i privat sektor

– Svikter medlemmene i privat sektor

PBL-leder Arild M. Olsen i tottene på Utdanningsforbundet i Oslo.

Foto: Redaksjonen

Irritert på Utdanningsforbundet i Oslo. Administrerende direktør Arild M. Olsen i Private Barnehagers Landsforbund. Foto: Redaksjonen

Det borgerlige flertallet i Oslo vil privatisere deler av barnehagetilbudet. Det har fått varsellampene hos Utdanningsforbundet i Oslo til å blinke.

Ifølge Stine Sund vil fagforeningen strekke seg langt for å hindre en privatisering. Det reagerer administrerende direktør Arild M. Olsen i Private Barnehagers Landsforbund (PBL) sterkt på.

– Utdanningsforbundet i Oslo føler ikke ansvar for sine ansatte i private barnehager. De har vendt ryggen til dem, sier Olsen til barnehage.no.

Les også: Mest fornøyd med private barnehager

Økonomisk spørsmål

Stine Sund har gjort det klart at det ene og alene er økonomi som gjør at Utdanningsforbundet i Oslo ikke vil slippe flere private aktører inn på markedet.

– Det hun egentlig sier, er at hun vil ha likeverdige lønns- og arbeidsvilkår før hun kan godta en privatisering. Men om det finnes penger for å få dette på plass, bryr hun seg ikke om, fastslår Olsen.

barnehage.no har bedt Sund forklare hvorfor Utdanningsforbundet ikke er mer aktiv i kampen for økonomisk likebehandling, som er nødvendig for at alle private barnehager skal kunne få på plass tariffavtaler

– Dette er en sentral sak, og jeg kan ikke se hva Utdanningsforbundet i Oslo kan gjøre med det, sa hun.

– Ikke opptatt av likeverdig behandling

Det forstår PBL-lederen lite av.

– Vi har forsøkt å komme i dialog med Utdanningsforbundet i Oslo om systemer for likeverdig lønns- og arbeidsvilkår. Det har vært en traurig opplevelse, og sier meg bare at de ikke er opptatt av at unger og ansatte skal ha like muligheter.

– Når Utdanningsforbundet i Oslo jobber på denne måten, må de ta en vesentlig del av ansvaret for at situasjonen er slik den er.

– Må gripe inn sentralt

Olsen er overrasket over at Utdanningsforbundet sentralt ikke har dementert Sunds uttalelser.

– Ettersom de ikke har gjort det, må vi gå ut i fra at det Sund sier er Utdanningsforbundets holdning, og det er sterkt beklagelig, sier han.

Les også: Vil privatisere Oslo-barnehager
Les også: - Uaktuelt å privatisere

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



6 kommentarer

Like lønns og arbeidsforhold er en forutsetning for å få like vilkår i en sektor. Jeg syntes egentlig det er litt forundelig at utdanningforbundet ikke engasjerer seg mer for å få dette på plass for sine medlemmer??? Dagens forksjellsbehandling tvinger politikere til å gjøre noen valg. De har noen økonomiske rammer de må forholde seg til. Naturlig nok ser mange politikere at velg må bli et tilbud som er "billig og definitivt kvalitativt bra". Tilsyn og kontroll ligger hos Kommuneledelsen uansett. De er ingen risikosport å sette kommunale barnehager over til de private, de beviser jo gang på gang at dette kan de, dette håndteres på en god måte. Kundene er mer enn tilfreds ! Mer likhet i sektoren vil gi et likt økonomisk bilde. Dette hadde vært en fordel for alle!

Inger Lise Wølner ( 04.12.2009 kl. 16:39 )

Jeg er ganske nyutdannet, og siste året på høgskolen hadde vi to ganger besøk fra Utdanningsforbundet. Det falt meg inn hvor mye de snakket om hva vi som førskolelærere har krav på, og de sa lite eller ingenting om våre plikter... Det synes jeg virker betegnende for utdanningsforbundet, de er opptatt av å mæle sin egen kake, så er ikke resten så viktig, rett og slett! I barnehagen jeg jobber i er ingen av oss medlem i utdanningsforbundet, på idealistisk og prinsippielt grunnlag!

Utdanningsforbundet MÅ SKJERPE SEG! ( 07.12.2009 kl. 09:54 )

Fatter ikke at noen ser seg tjent med å være medlem av Utdanningsforbundet eller Fagforbundet, og i tillegg er villig til å betale for det! Godt at både førskolelærerstudenter og nyutdannete førskolelærere begynner å gjennomskue deres tvilsomme agenda.

Fornøyd ansatt i bhg fri for fagforeninger ( 07.12.2009 kl. 10:47 )

På tide med en organisasjon som ønsker og som jobber for barn og pedagoger i private tilbud.Med mål å fjerne dagens pffentlige diskrimineering av norske barn og arbeidere i private barnehager.Likhet,retferdighet og frihet til å velge skulle være en selvsagt hverdag i Norge i 2009

Håkon Lie ( 07.12.2009 kl. 12:16 )

Jeg forstår godt Sund sine kommentarer, og dette avspeiler et godt grunnlag for at Utd.forbundet alltid vil være der for lærerne og alltid står bak det kommunale system! Jeg forstår godt hennes uttalelser, og avvepning: med Ingen kommentar på spørsmål vedr. sine uttalser, da hun i ettertid må ha funnet ut sin uvitenhet til hva hun egentlig har gitt uttrykk for... Jeg er derimot svært skuffet som medlem av utd.forbundet og svært flau over forbundet jeg tenkte å gi en sjanse( 10 År), men skeptisismen seiret! Utdanningsforbundet er og blir et kommunalt forbund for lærere og burde egentlig ha stått i sitt gamle navn fortsatt!! Jeg er så flau over deres uttalser og så skuffet over hva Deres Sund vedgår å si om private barnehager, at mitt medlemskap er nå slutt! Jeg oppforderer andre medlemstvilere å spørre seg selv om hva dette forbundet egentlig gir dere tilbake!!?

Martin Reiersen (var medlem) ( 07.12.2009 kl. 14:54 )

Slik jeg oppfatter Utdanningsforbundet sitt syn, er de da ikke imot private barnehager. De er imot at private eiere tar ut utbytte, altså tjener på barnehagedrift, som noen desverre gjør. Jeg oppfatter også Sund dithen at Utdanningsforbundet ønsker å arbeide for like lønns og arbeidsvilkår (tariffavtale) uansett om du jobber privat eller offentlig. Og det må vi da junble for vi som arbeider i det private.

A.M ( 14.12.2009 kl. 18:29 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar