Aktuelle nyheter

Nyheter / Priskrig i Oslo-barnehager

Priskrig i Oslo-barnehager

Barnehager dumper prisene for å få fylt opp plassene sine.

Foto: Istockphoto

Konkurrerer om barna. Kampen om barna har nå ført til at flere familiebarnehager i Oslo dumper barnehageprisene. Foto: Istockphoto

- Konkurransen er knallhard. Jeg opplever at enkelte aktører også dumper prisene. Nå senker jeg prisene selv også i et siste forsøk på å gjøre meg attraktiv og kjent.

Det sier Isrid Ødegård, som eier og driver to barnehager i Oslo.

I år har Ødegård fått merke konekvensene av full barnehagedekning på kroppen.

Konkurransen er hard, og hvis hun ikke får fylt opp flere plasser i den ene barnehagen sin, frykter barnehageeieren at det går mot nedleggelse, skriver Nordstrands Blad.

Kamp mellom familiebarnehager og ordinære private

- Nå er det krig om barna i Oslo. Det er ledig kapasitet i både kommunale og private barnehager, og det fører til kamp, særlig mellom familiebarnehagene og ordinære private barnehager, sier Ødegård til avisen.

Ødegård har en barnehage i bydel Nordstrand, og en på Ulvøya. Det er spesielt barnehagen på Nordstrand som rammes av den tilspissede konkurransesituasjonen.

- Jeg tror mange av oss er redd for fremtiden, også jeg. Situasjonen er helt annerledes i år etter krafttaket for å etablere kommunale barnehager. Om jeg ikke får fylt min lille barnehage med 12 barn i løpet av september/oktober så går det mot nedleggelse. Da mister jeg statstilskudd for halvparten av ungene og da har jeg ikke råd til ansatte, fortsetter barnehageeieren.

Lapper rives ned

Ødegård opplever også at det nye opptakssystemet i Oslo kommune gjør det vanskelig å få markedsført seg ut til foreldrene.

- Det er vanskelig å gjøre seg kjent for folk gjennom det nye sentrale opptaksystemet i Oslo. Kommunen gjør alt riktig, men jeg får ikke markedsført meg, sier hun.

Ødegård har prøvd å gjøre barnehagene sine kjent ved å henge opp lapper i nærmiljøet hvor hun reklamerer for ledige barnehageplasser. Hun mener hun har et langt bedre tilbud enn familiebarnehagene siden hun har full pedagogisk bemanning og holder til i et stort hus med deilig hage.

- Jeg har hengt opp lapper om ledige plasser forskjellige steder om at jeg har ledig kapasitet. Nå er klimaet så hardt at lapper jeg henger opp rives ned igjen samme dag. Det er nok andre i samme bransje som ikke vil at jeg skal nå ut med mitt budskap, sier Ødegård.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



2 kommentarer

Fellesopptaket er en stor ulempe for de private barnehagene. Selvom folkene på barneahagekontorene gjør alt riktig - sitter de med interesse i å få fylt opp kommunens barnehager. Og de lager påmeldingssystemer og markedsføring. Vi har opplevd at foreldre som ønsket plass i vår barnehage kontaktet bydelen for å få ordnet formalitetene fikk vite at vi ikke hadde plass og de fikk tilbud om en kommunal barnehage. Det er ikke greit. Det gir konkurranseforvridning. I tillegg hver gang et barn i en kommunal barnehage får 100,- i tilskudd får barn i private barnehager bare kr. 85,- eller mindre. Så prisen kan de også konkurrere oss ut på. det er ikke greit.

Rita ( 27.08.2009 kl. 00:09 )

helt enig med innlegg ovenfor. det er ikke bra med felles opptak med kommunen. har startet bhg for 5 år siden og synes også det er vanskelig dette med og få markedsført seg godt nok. opplever også at kommunen sitter med egeninteresse og fyller opp sine bhg, og så blir det "restene" på oss private

Anne Grethe ( 27.08.2009 kl. 10:08 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar