Barnas glede, spontanitet og umiddelbare respons gjør det helt fantastisk å jobbe i barnehage, synes Birgitte Balstad Helling (42).
Musikk i fokus. Birgitte Balstad Helling (42) har jobbet 15 år i Nansentunet Musikkbarnehage. Det er ingen plass hun heller vil være.
Foto: Privat
Hun er tredje ut i barnehage.nos nysatsing, ukens barnehageansatt. Hver fredag får en ansatt i en av landets mange barnehager fortelle om sin hverdag på jobb. Og Birgitte, som har vært pedagogisk leder i Nansentunet musikkbarnehage i Asker siden 1994, har bare gode ord å si om arbeidssituasjonen sin.
- Unger er kjempeherlige. De sier og gjør så mye morsomt. Vi ansatte gir mye av oss selv, men får dobbelt opp tilbake, smiler hun.
Tilfeldig at hun havnet i barnehage
Nansentunet musikkbarnehage er en privat barnehage som ligger i naturskjønne omgivelser ved Elnestangen i Vollen. Barnehagen har tre avdelinger med til sammen 48 unger.
Birgitte er pedagogisk leder på småbarnsavdelingen Harmonien. Det trives hun kjempegodt med. Men det var ikke gitt at hun skulle ende opp i barnehage.
- Som ung jente var jeg veldig usikker på hva jeg ville. Jeg har alltid hatt unger rundt meg, og har trivdes med det. Derfor prøvde jeg meg ett år som praktikant i en barnehage på slutten av 80-tallet. Jeg koset meg innmari, og begynte på lærerskolen året etter, forklarer hun.
- Fantastisk jobb
Det har hun ikke angret ett eneste sekund på. Etter 15 år i barnehagesektoren, er det fortsatt en fryd å stå opp og gå på jobb.
- Gleden, spontaniteten og den umiddelbare responsen vi får fra barna gjør det helt fantastisk å jobbe i barnehage, fastslår 42-åringen.
Hun skamroser arbeidsplassen sin, og viser til at hele fem i arbeidsstokken har vært like lenge som henne i barnehagen. Det vil si 15 år.
- Vi har det veldig moro sammen, og er veldig opptatt av gjensidig respekt og forståelse, forteller hun.
Musikken i sentrum
Birgitte mener private barnehager er et superviktig supplement til de kommunale. Det begrunner hun med mangfoldet og valgfriheten private aktører sørger for.
- Det er viktig at folk får velge hva som er best for sine egne barn. Vi driver musikkbarnehage, som er kjempespennende! Vi har masse instrumenter fremme hele tiden, og varierer med alt fra klassisk til pop og rock, sier hun.
- Hva skiller en musikkbarnehage fra en helt ordinær barnehage?
- Vi bruker musikken som innfallsvinkel til alt, mens andre velger andre tilnærmingsmåter. Men vi har selvfølgelig den pedagogiske plattformen som alle barnehager har, understreker hun.
- Og barna er fornøyde?
- Ja visst. Det skapes mye glede av musikk.