Aktuelle nyheter

Nyheter / 2012 / Januar / Mindre tid til barna

Mindre tid til barna

Barnehagebarn får stadig mindre voksenkontakt i barnehagen. De ansattes tid spises opp av andre gjøremål.

Foto: Istockphoto

Alene. Ansatte i barnehagene har det så hektisk at det blir mindre tid til å være sammen med barna, viser en fersk rapport fra Fafo. Foto: Istockphoto

Det er hovedkonklusjonen i en Fafo-rapport som legges fram torsdag, skriver Dagsavisen.

Etter at full barnehagedekning og makspris har fått all oppmerksomhet de senere årene har regjeringen signalisert at det nå er kvalitet i barnehagetilbudet som gjelder. Samtidig øker bekymringen ute i Barnehage-Norge. Ansatte opplever at de har mindre og mindre tid til barna fordi dagen spises opp av praktiske og administrative gjøremål.

– Ulike tidstyver oppleves som et stort problem, sier Fafo-forsker Heidi Nicolaisen som har undersøkt forholdene i bydelen Alna i Oslo.

Brannslukking

Ifølge Dagsavisen er det særlig fire problemområder som utmerker seg i Fafo-rapporten:

* Barnehagebarn får stadig mindre voksenkontakt i barnehagen. De ansattes tid spises opp av andre gjøremål.

* Mye praktisk arbeid, blant annet kjøkkentjeneste tar mye av tida til både pedagoger og assistenter.

* Barne­­hagene har jevnt over få og dårlige PC-er. Sykefraværsføring, bildedokumentasjon og kommunikasjon med foreldre og andre, er svært tidkrevende.

* Mange barnehager sliter med for lav bemanning, og opplever stort sykefravær. Dette gjør at mye tid går med til å sjonglere personalressurser mellom avdelingene.

* Krav i lover og forskrifter, behov for å følge opp ressurskrevende enkeltbarn og dårlig intern organisering, blir framholdt som andre viktige tidstyver.

Fafo-forsker Heidi Nicolaisen bekrefter at mange førskole­­lærere synes de bruker altfor mye tid på møter, planlegging, rapportering og dokumentasjon. Ikke alt oppleves som like nyttig og relevant.

– Personalet forteller at sykefravær ofte gjør at planlagte aktiviteter, må avlyses. Dette kan dreie seg om turer, formingsaktiviteter eller samlingsstunder der barna er sammen med de voksne. Barna overlates oftere til frilek, mens de voksne opplever at de driver brannslukking i stedet for godt pedagogisk arbeid, forteller forskeren til Dagsavisen.

Er barnehagene i ferd med å bli en oppbevaringsplass? Si din mening i kommentarfeltet nederst i artikkelen.

Krever tiltak

Rapporten som ble lagt fram 12. januar har vakt oppsikt også på Stortinget. Første nestleder i Familie- og kulturkomiteen, Solveig Horne, krever tiltak for å få fjernet byråkratiet i barnehagene.  

– Det er illevarslende fakta som her kommer frem i denne rapporten og ting vi politikere må ta med oss videre i arbeidet med å bedre kvaliteten i barnehagene, sier Solveig Horne til barnehage.no.

Hun mener barnehagene har fått en strammere økonomi etter at kommunene tok over finansieringen for ett år siden og at dette er mye av årsaken til tidsklemma.

– Det har nok også blitt altfor mange rapporter og byråkrati i en barnehage, noe som tar bort tid fra barna. Dette er noe en må få redusert og heller få opp fokuset på barna, sier Horne og mener rapporten er nok et bevis på at omleggingen fra statlig til kommunalt tilskudd har vært en feil.

– Jeg forventer at statsråden griper fatt i dette og gjør noe med finansieringsformen slik at barnhagene blir satt i stand til å håndtere de oppgavene de er satt til å gjøre og det er ikke å være byråkrater, men å være tilstede for barna, sier Horne.

Ny barnehagelov

Førstkommende mandag legger Øie-utvalget fram sin utredning om framtidens barnehage som vil danne grunnlaget for en ny barnehagelov. Utvalget som har vært ledet av Kjell Erik Øie, har blant annet sett på om regelverket bør inneholde flere kvalitetsbestemmelser, tilsynsordningene i barnehagene samt på kompetansebehov og behovet for nasjonal regulering i forhold til lokale prioriteringer.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



3 kommentarer

Alt dette stemmer. Selv har jeg jobbet ca 10 år som pedagog og ser store endringer i denne veien på den tiden. Jobber sammen med mange som har jobbet 20 til 30 år og de kjenner ikke igjen hverdagene våre. Før var jo tid det vi hadde og det er jo det man bør ha i en barnehage. Tid til barna! Kun en ting å gjøre mener jeg. Flere ansatte. I dag er det jo kun krav til antall barn pr pedagog den ellers skal bemanningen være tilstrekkelig. Men det er jo akkurat det den aldri er. Og øremerking av kroner til barnehagene ikke til kommunene.

Siri ( 12.01.2012 kl. 18:49 )

Jeg håper at denne rapporten kan gi ringvirkninger og i minste fall gjøre oss mer bevisste, både ansatte og ledelsen. Jeg jobber selv om pedagogisk leder og har bidratt til denne undersøkelsen med å svare på spørreskjema. Det er mange tidstyver i barnehagen, og vi må prøve å dempe disse slik at vi får mer tid med barna. For meg er det viktigste at politikere og andre "høyere makter" innser hvor viktig barnehagen er for unga, og at det er en del av utdanningsløpet deres. Det er ikke noe å kimse med! Og når vikarbudsjettet er så lavt, og det er mye sykdom så preger det kvaliteten i arbeidet vårt. Jeg er enig i at det kan føles som om det er for mye møter og planlegging ol. Mye av dette er svært viktig, men noe kan sikkert også kuttes ned på. Praktiske gjøremål er en del av det å jobbe i barnehage, men det skal ikke ta tida vekk fra unga. Ta heller unga med på gjøremålene, slik at man kan flette inn lek og læring i de praktiske gjøremålene! Det jeg ser på som den største utfordringen i barnehagen i dag er økonomien. Vi har altfor strenge budsjetter. Vi mangler penger til vikarer, utstyr og lignende. Dette fører til dårlig motivasjon blant de ansatte, som igjen fører til mer sykdom.. Ond sirkel!

Eva W ( 12.01.2012 kl. 21:51 )

Det er ikke verdt å bruke tid på å besvare Johan Jett's så ut på viddende usaklige kommentar. Så heller over til det diskusjonen egentlig dreier seg om. Som erfaren pedagog opplever jeg at kvaliteten på barnehagens innhold stadig blir bedre. Men i takt med flere krav til kvalitet burde de økonomiske rammene også utvides, slik at bemanningen kan økes. Det er ikke noen nyhet at det er for liten voksentetthet i norske barnehager. Først når det er nok voksne til å være sammen med barna på en god måte kan vi snakke om virkelig kvalitet. Flere pedagoger, flere fagarbeidere og skolering av ufaglærte mener jeg er veien å gå.

Huldra ( 13.01.2012 kl. 08:23 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar