Aktuelle nyheter

Nyheter / 2012 / Januar / Imponert av den norske barnehagen

Imponert av den norske barnehagen

Tirsdag samles representanter fra 36 land i Oslo til OECD-konferanse om fremtidens barnehager. Mandag fikk de internasjonale gjestene en smakebit på norske barnehager.

Foto: Frode Antonsen

Internasjonal ros. OECD-delegatene ble imponert over det de fikk se i Ammerudlia barnehage. Også det at barna lekte ute i ti minusgrader. Storbritannias barne- og familieminister Sarah Teather sammen med Kristin Halvorsen. Foto: Frode Antonsen

– Barnehagen er enorm. Vi har barneskoler som er mindre enn denne. Jeg har sett imponerende utnyttelse av begrenset utelekeplass hos barnehager i London. De ville vært dypt misunnelige på dette. Barna deres er heldige, sier Storbritannias barne- og familieminister Sarah Theater idet barna suser ned akebakken rett utenfor Ammerudlia barnehage.

Satser flerspråklig

Han har sammen med et tyvetalls delegater — deriblant vår egen kunnskapsminister Kristin Halvorsen — fått et innblikk i satsingen på barnehager i Groruddalen. Med gratis kjernetid til fire- og femåringene bruker nå 80 prosent av barna i barnehagealder i området barnehage. For barn fra tre til fem år er prosentandelen 94.

Elizabeth Hernholm, seksjonsleder for barnehagene på Ammerud, forklarte hvordan barnehagen samarbeidet med foreldrene og viktigheten av at barna beholder sitt morsmål samtidig som de lærer norsk.

I Ammerudlia barnehage har 70 prosent av barna et annet morsmål enn norsk, og de 137 barna snakker til sammen 25 forskjellige språk.

– Jeg er veldig imponert. Jeg liker fokuset på at barna skal beholde morsmålet sitt. Vi har ikke vært flinke nok til det blant flerspråklige barn i våre barnehager. Der har fokuset i hovedsak vært å lære engelsk, sier Jacqueline Jones i den amerikanske utdanningsadministrasjonen.

– Og at barna er ute! utbryter hun — overrasket over at barna leker ute i snøen i ti minusgrader.

Stolt Kunnskapsminister

I løpet av mandagen var det åtte oslobarnehager som fikk besøk av forskjellige delegasjoner. Kunnskapsminister Kristin Halvorsen synes det er gøy med skryt fra sine utenlandske gjester.

– Vi har gode kvalitetsbarnehager, hvor lek er grunnleggende for læring. Og så har vi mange fine nye barnehager, og det er godt. Jeg registrerer at det er stor internasjonal interesse for den norske barnehagesatsingen, smiler Halvorsen.

Som selv altså valgte Ammerudlia barnehage for sitt besøk.

– Det er en god barnehage som har mange barn med ulike morsmål. Det er en problemstilling alle som jobber med barnehage er opptatt av.

Etter omvisningen i norske barnehager mandag, benker de 200 representantene seg til OECD-konferansen « Implementing Policies for High Quality Early Childhood Education and Care» på Oslo Plaza tirsdag. Konferansen samler ministere og høytstående ledere for barnehageområdet i 36 land.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



4 kommentarer

Kjære Kristin Halvorsen! Husk å nevne de pedagogiske alternativene når du viser frem stolthetene dine, barnehagene, til OECD, som en del av mangfoldet og valgfriheten norske skattebetalere betaler for og fortjener!

Christian Ulstad, Montessoribarnehagen Solsikken ( 23.01.2012 kl. 23:38 )

Hallo? Kristin Halvorsen's statsting på flerspråklighet? Hallo? Er det 1. april allerede? 1. Kopiering av eksisterende IKKE statlige flerspråklig informasjon og læremidler (tja kopierte og limet inn en hel webside uten samtykke!). - Digi - Staten stjal vårt navn og idé (digi): http://www.digi.no/826826/staten-stjal-vaart-navn-og-id - Aftenposten - Når staten stjeler http://blogg.aftenposten.no/vivekananthan/2010/11/14/nar-staten-stjeler/ 2. Færre minoritetsspråklige elever får morsmålsundervisning - morsmal: http://www.morsmal.org/norwegian/news/no-1920.html Barnehage.no la sannheten komme frem!

Florentina Johanssen ( 25.01.2012 kl. 00:11 )

Ta også med lovbestemt forskjellsbehandling av barnehagebarn i Norge 2012. Men det vil ripe og grise til fasaden og vise et mer riktig bilde .---det er vel ikke ønskelig øvelse å praktisere i SV.--Fakta er ikke kjekt å forholde seg til.--

Håkon lie ( 25.01.2012 kl. 09:40 )

Hvilke 36 land er de som samles her i Oslo?

Ricardo Paredes ( 25.01.2012 kl. 18:11 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar