Eigersund kommune vil legge inn bud på den omstridte barnehagen på Helleland.
Omstridt barnehage. Denne barnehagen ble for dyr å drive for Trygge barnehager. Kommunen vil kjøpe bygget, men ikke til prisen som eieren forlanger. Nå har kommunen lagt inn bud, men summen er hemmelig.
Foto: Sylvie A. Skadberg, Dalane Tidende
Den ett år gamle Helleland FUS barnehage ble tidligere i høst varslet nedlagt. Kommunen skulle etter planen overta ungene og plassere dem i et grendehus på andre siden av veien. Årsaken til nedleggelsen var at eieren av bygget, Trygge barnehager, ikke klarte med renteutgiftene på barnehagen som kostet 14 millioner kroner da den sto ferdig i 2010.
Les også: Kastes ut av nybarnehagen
Trygge barnehager mente et altfor lavt kapitaltilskudd fra kommunen gjorde det umulig å få endene til møtes. De tilbød derfor Eigersund kommune å kjøpe barnehagen for det den kostet å bygge. Kommunen derimot, ville kjøpe til en helt annen pris.
– Det er ikke aktuelt for oss å betale så mye. Hvilken pris vi aksepterer må eventuelt behandles politisk, sa Kåre Ingvar Helland i Eigersund kommune til barnehage.no i september.
Nå bekrefter Helland overfor Dalane Tidende at de vil legge inn bud på det ett år gamle bygget. Hvilken pris vil han derimot ikke ut med.
– Vi vil prøve å kjøpe barnehagen. Brevet med budet er gjort klart og vil bli sendt i slutten av uken. Størrelsen på budet er avgjort av administrasjonen, opplyser Helland til avisen.
Den økonomiske situasjonen for de private barnehagene i Eigersund har vært vanskelig siden kommunen overtok finansieringen av sektoren 1. januar i år. Ifølge tall fra økonomi- og statistikkavdelingen til PBL, er Eigersund kommune den sjette verste på tilskudd i hele landet.
Eli Sævareid i Trygge barnehager mener kommunen bør øke kapitaltilskuddet slik at barnehagen kan fortsette driften.
– Kommunen skyver ungene foran seg. Det er ganske tragisk for ungene og gjør meg ganske vondt, sa Sævareid til Dalane Tidende da saken ble kjent i september.
Kåre Ingvar Helland medgir at driftstilskuddet til de private barnehagene er lavt.
– Men det er basert på at vi driver våre barnehager nøkternt. Da må de private kunne klare det samme, sa Helland den gang.
– Om saken skal diskuteres under budsjettbehandlingen blir teamet i tilfelle tilskudd til de private barnehagene på generelt grunnlag, kommenterer Helland til Dalane Tidende.