Aktuelle nyheter

Nyheter / Desember / Krever at staten tar kontrollen tilbake

Krever at staten tar kontrollen tilbake

Frp krever at staten tar tilbake kontrollen over finansieringen av barnehagene.

Foto:

Solveig Horne i Frp, vil gå tilbake til øremerkede midler. - Her må Kunnskapsdepartementet snu, sier Horne.

Fra 1. januar 2011 overtok kommunene ansvaret for finansieringen av barnehager. Private Barnehagers Landsforbund karakteriserer 2011 som et kriseår og viser til at barnehagene har fått mindre penger per barn enn tidligere. Spesielt går det hardt ut over de private barnehagene, skriver Vårt Land. 

– Ingen skam å snu

 – Som eneste parti har Frp hele tiden vært i mot å overføre barnehagefinansieringen til kommunene. I 2010 ble vi advart mot det som nå skjer i barnehagenorge, sier nestleder i Stortingets Familie- og kulturkomité, Solveig Horne (Frp) til Vårt Land.

Hun vil at Kunnskapsdepartementet skal snu og gå tilbake til den gamle ordningen med øremerkede midler.

For lite

Private barnehager har rett til 91 prosent av den summen kommunale barnehager får utbetalt per barn. Neste høst øker dette til 92 prosent, og etter planen skal barnehagene være 100 prosent likestilte i 2015. Horne mener at en økning på ett prosentpoeng neste år er for lite, og at regjeringa haler ut likestillingsprosessen og dermed spenner ben for de private.

Hun kaller utviklingen skammelig og peker spesielt på det faktum at de kommunale barnehagene ikke opererer med samme type regnskap som de private. Noe som gjør fordelingen enda skjevere.

Dette fordi kommunale barnehager kan føre utgiftsposter som vedlikehold og vaktmestertjenester på andre budsjett, mens de private må føre alt på samme budsjett.

Vil ikke snu

Høyre og KrF stemte mot lovforslaget i 2010. De mente det var for tidlig å gi hele ansvaret til kommunene. De ønsker likevel ikke å snu nå fordi de mener det beste er å se fremover.

– På sikt er det viktig at kommunene styrer barnehagene, men regjeringen må være raskere til å få på plass likebehandling av private og kommunale barnehager, sier Linda C. H. Helleland (H).

Kritiske

Både Høyre og Frp er kritiske til regjeringen sin barnehagepolitikk.

– Det har vært mye rot. Når man ikke vet hvor mye en barnehageplass egentlig koster, og barnehagene har ulike måter føre regnskap på, blir det kaotisk, påpeker Helleland.

Håbrekke mener endringene har gjort framtiden usikker for private barnehager.

– Selv om det er kommunen sin oppgave å prioritere barnehagesektoren, er det staten sitt ansvar å lage forskrifter som sikrer finansieringen. Det er vanskelig å vite hvor mye 91 prosent utgjør, når ingen vet hva 100 prosent er, sier han til Vårt Land, og sikter til forskjellene i føring av barnehageregnskap.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



2 kommentarer

Såpeoperaen fortsetter.--Det er enkel matematikk å finne kostnadene i kommunal barnehage om det var vilje og ærlighet til det,men det mangler i svært mange kommuner.Slik er problemet.

Håkon lie ( 20.12.2011 kl. 20:30 )

Statlig stykkpris - JA TAKK :-) Høyre bør følge på FrPs forslag, og det bør også alle andre stortingspolitikere som ønsker å ta ansvar for barnehagesektoren gjøre... Det som skjer nå er ansvarsforskrivelse satt i system, og vi er på stor fart inn i en oppbevaringssektor i stedet for en barnehagesektor...

Anne Berit Lyng Malmo ( 20.12.2011 kl. 23:15 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar