Aktuelle nyheter

Nyheter / – Burde lagt utbyttesaken død

– Burde lagt utbyttesaken død

Høyre-leder Erna Solberg mener utsettelsen av utbyttesaken er et problem i seg selv.

Foto: Frode Antonsen

– Hastverk. Høyre-toppene Linda Hofstad Helleland og Erna Solberg mener Kristin Halvorsen bør bruke mer tid på å overføre ansvaret for finansieringen av barnehagesektoren fra stat til kommune. Foto: Frode Antonsen

Under PBLs lederkonferanse mandag slapp kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) nyheten om at regjeringen utsetter nytt regelverk om utbytte og hjemfall i ett år.

Tirsdag talte Erna Solberg til den samme forsamlingen, og åpnet på følgende vis:

– Det er bedre å få en utsettelse enn å få det forslaget som ligger i dag. Men jeg synes regjeringen burde lagt vekk hele forslaget.

Les også: Vil endre fokus

Overfor barnehage.no begrunner hun uttalelsen med at utsettelsen er et problem i seg selv med at regjeringen nå skaper uklare rammebetingelser over tid — og fordi forslaget ikke er lagt dødt.

– Det smaker litt av vanlig strategi fra regjeringen. Når noe blir vanskelig så skyver de på det, sier Solberg.

Mandag kritiserte Anne Berit Lyng Malmo — tidligere styreleder i Private Barnehagers Landsforbund og daglig leder i Knøttene barnehage — Halvorsen og regjeringen for å ikke bruke god nok tid i forhold til å overføre ansvaret for finansieringen av barnehagesektoren fra stat til kommune.

Det skal nemlig skje allerede fra nyttår. Til tross for at også Høyre mener kommunene bør overta ansvaret for finansieringen — synes også høyrelederen at det skjer for tidlig.

– Regjeringen burde behandlet alt som omhandler finansiering av barnehager sammen. Forskriften om økonomisk likeverdig behandling av barnehager er ikke god nok, og det bør være på plass først, sier Solberg.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



6 kommentarer

Det er merkeli med dette ønske og "hokkus pokkus"formelen som også Erna er sterk tilhenger av,"La kommunen overta pengesekken"så har sentralestyresmakter overføre ansvaret til kommunenorge.------Det er sentral ansvarsfraskrivelse,men som vanelig underfinansiert.------- Korleis kan Høyre forsvare den forskjellsbehandling som er i dag 15% underfinansiert.Dette hadde Erna ansvar for da ho var kommunal minister og startet denne overføringsprosessen.Forventer Høyre har lært mer om denne sektoren nå.

Håkon lie ( 08.09.2010 kl. 08:36 )

Veldig enig med Anne Berit Lyng Malmo. Som medeier i en liten barnehage med 1 avdeling, er ikke utbytte noe stort tema. Men overføringen av finansieringen til kommunen bekymrer meg sterkt. Holder til i en økonomisk "skakk-kjørt" kommune og ser ikke lyst på å måtte "krangle" enda mere for å få pengene vi har krav på. Kan vel ikke påstå at jeg har sett så mange eksempler på at ting blir bedre når lokalpolitikerne skal styre? Synes det er rart at det ikke har vært mere fokus på denne saken i sommer, men overskrifter om private som tar ut store utbytter selger vel flere aviser.....? Vi gjør en viktig innsats for at regjeringen kan skryte av full barnehagedekning, hvorfor skal de da gjøre ting så vanskelig for oss?

Monica Sørgjerd ( 08.09.2010 kl. 09:41 )

Forventer at SP.også ønsker å overføre landbruksfinansen i rammer til kommunen,eller??

Håkon lie ( 08.09.2010 kl. 12:31 )

Jeg synes det er skremmende når Erna sier at regjeringen går utifra at vist det er høy andel av innbyggere uten høyere utdanning, regner de med at da trenger de ikke barnehageplass. For da kan mor være hjemme med barna. Er dette 2010. snakker vi om ett klasse skille? er ikke foreldre som jobber i yrker hvor det ikke kreves høyere utdanning like viktige? Foreldre som av ulike grunner ikke kan delta i yrkeslivet trenger kanskje et barnehagetilbud mere enn " de med høyrere utdanning" Barnehager er ikke bare tilsyn ,barnehagene er nå under kunnskapsdepartementet, og dreier seg inn mot en del av utdanningsforløpet. politikerene i vennesla kommune satser på barnehagene som en del av den sosiale utjevningen. Kommuner som skårer lavt på utdanning burde heller fått større overføringer.

sigrid, snømyra barnehage ( 08.09.2010 kl. 13:50 )

Ja, dette var litt fremme i debatten tidligere i sommer, men har fått lov å gjemme seg litt bak PR-Hansen, utbytte og ekspropriasjon. Utdanningsnivå i kommunen som kriterium for overføring, er så hånlig mot den kommunen det gjelder, fordi det slår ut i for av færre i barnehage, og da kanskje også vil sementere tendensen til å ikke ta høyere utdanning? Hvem vet?

Christian, Oslo ( 08.09.2010 kl. 23:52 )

Etter en liten runde på Østlandet de siste dagene leser jeg mye interessant. I Laagendalsposten ser jeg de private barnehagene er opprørte, på Kongsberg får de nå redusert overføringene fra Kommunen med 30% .... Foreldrene raser.. Det er mye usikkerhet rundt i hele landet, jeg får stadig flere telefoner der fortvilede barnehagedrivere og foreldrestyrer fortviler. Utsettelse er et nytt år med usikkerhet, og det aller værste er det vi nå går inn i ramma til Kommunen. Ikke fordi Kommunen i seg selv noe problem, men fordi hele denne reformen er underfinansiert og KOMMUNENE FÅR PROBLEMET. Regjeringen har ikke forsøkt å lage noen finansieringsløsning, de har har bare laget en unødvendig debatt om utbytte og konfisering av privat eiendom. JA til Øremerkede midler inntil finasieringsmodellen er på plass!!!

Inger Lise Wølner ( 09.09.2010 kl. 08:45 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar