Aktuelle nyheter

Nyheter / Slutter i protest mot privatisering

Slutter i protest mot privatisering

Ni ansatte vil ikke være med på lasset når Follese barnehage på Askøy blir privat.

Foto: Istockphoto

Mister ni ansatte. Ni av de ansatte i Follese barnehage på Askøy vil ikke lenger jobbe der når barnehagen går over fra kommunal til privat eie. Illustrasjonsfoto. Foto: Istockphoto

Hele ni ansatte har gitt beskjed om at de slutter når Follese barnehage på Askøy privatiseres, forteller styrer Nina Jacobsen.

– Det er ingen tvil om at privatiseringsprosessen har kostet Follese barnehage dyrt. Den er nok årsaken til at så mange ansatte ikke blir med over i den nye barnehagen, sier Jacobsen til Askøyværingen.

– Klar sammenheng

Follese barnehage har siden høsten 2007 fungert som midlertidige barnehage. I desember flytter alle barna inn i nye barnehagelokaler, i det som blir hetende Skogstunet barnehage. Samtidig går den over fra å være kommunal til å bli eid og drevet av Grønmyr Gruppen.

Selv er Jacobsen en av dem som har sagt opp stillingen sin. Hun ønsker ikke å kommentere om denne avgjørelsen har direkte sammenheng med privatiseringen.

Hun mener imidlertid gjennomtrekken blant de ansatte nå blir uvanlig stor, og tror privatiseringen har sin del av skylden for at barnehagen ikke har fått nok ansatte til ledige stillinger.

– Det er ikke vanlig at så mange som ni slutter fra et barnehageår til et annet. Vi har i perioder også slitt med å få full dekning på pedagoger når vi har hatt ledige stillinger. Jeg ser en klar sammenheng her, sier Jacobsen.

Høyt sykefravær

– I tillegg til at en god del slutter, har vi slitt med høyt sykefravær i perioden som har gått siden privatiseringen ble vedtatt, fortsetter hun.

Rabalderet rundt Follese barnehage brøt utfor to år siden, da kommunepolitikerne bestemte de seg for å legge den fremtidige barnehagedriften ut på anbud.

Ifølge Askøyværingen reagerte både de ansatte og foreldrene i barnehagen med sjokk og sinne.

– Nå når den nye barnehagen snart står klar, har vel stemningen bedret seg noe, sier Jakcobsen.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



10 kommentarer

Enten så aner ikke de ansatte hva det vil si å jobbe i privat barnehage eller så må det være enkonflikt med eier. Jeg jobber i privat barnehage og kunne ALDRI tenke meg at kommunen skulle overta barnehagen. vi har et vanvittig godt miljø, lite gjennomttrekk og lavt sykefravær. Hvem handler dette om? a bare spørr

sigrid ( 22.07.2010 kl. 13:43 )

Nei de vet ikke hva de gjør. Har selv arbeidet over 16 år i barnehage. 3 av dem i kommunal ¨resten privat. Tok jobb i kommunal barnehae da jeg begynte å tenke på pensjon. Alle sier jo at kommunale er bedre der. Men etter 3 år søkte jeg meg tilbake til privat. Private er bedre på mye annet. Prioritetrer de ansatte isteden for nesteårs budsjett. Alle tar mere ansvar og dermed bedre arbeidsmiljø. Så har vi en styrer som er tilstede og ikke bare på møter eller på vei mellom alle de andre barnehagene hun er styrer på. Lønna er bedre også.....ja det er riktig. PBL betaler bedre enn kommunale. Etter at jeg så på pensjonsordningen er den oså veldig bra. De har med flere punkter som ikke kommunale har som f.eks barnepensjon hvis jeg skulle dette ifra tidligere. Ja til private barnehager.

Lizzie ( 22.07.2010 kl. 14:41 )

Kan vel hende at noen av disse som ønsker å slutte har rådført seg med arbeidstakerorganisasjonen sin, og da vet vi jo alle hvilket råd de vil få...

Jørgen ( 23.07.2010 kl. 14:44 )

Blir man syk av privatisering??Ny barnehage nye muligheter.Det må være en relegiøs overbevisning.Det er frivilli å jobbe i privat barnehage,lykke til.

Håkon Lie ( 25.07.2010 kl. 08:03 )

Leser ,noen ansatte og foreldre fikk sjokk.Det må vel være feil diagnose.

Håkon Lie ( 25.07.2010 kl. 08:06 )

Jeg syntes det er leit å høre at så mange i en barnehage slutter pga av eierskifte. Der og da skaper det usikkerhet, spekulasjoner og rådvillhet. Uansett. Skal man få til en barnehage drevet i fellesskap må man dra laset sammen. Den nye barnehagen er blitt gitt en ny mulighet til å rekruttere personale som vil og brenner for å skape deres drømmebarnehage. Utfordringen med å skaffe pedagoger er alltid stor. Det vil det fortsette å være. Det avgjørnde er også å ansette en leder som kan og vil utvikle en barnehage fra starten. Kanskje det er en ny leder barnehagen trenger? Ellers vil jeg si at det avgjørende for en barnehage er å ha en engasjert, kunnskapsrik og seriøs eier. Lykke til videre. Håper dette er starten på en ny begynnelse og at de som slutter tar med seg konfliktene ut av barnehagen, slik at de som er igjen får jobbe med det som er viktigst: Skape en god barndom for barna som kommer dit hver dag.

ILISE=) ( 26.07.2010 kl. 21:59 )

Når øverste leder (styrer) går ut og sier opp sin stilling grunnet eierskifte, så er det vel mest sannsynlig en person- eller ideologikonflikt. De som følger henne er antagelig de som er enige med henne, og misforstått støtter hennes negativitet til eierskifte. Kanskje hun har vært så lenge i kommunal barnehage at hun skjønner at det vil stilles krav til henne i det private? Krav til å være fungerende, deltagende og en god leder? Kanskje det rett og slett blir for mye å håndtere at man faktisk må bidra i den nye bedriften, ikke bare følge lasset og lene seg på kommunal personalpolitikk...? Det er lett å spekulere i hva som er årsakene her, men det er vanskelig å se at en privat eier kan være det verste som skjer denne barnehagen. Tipper foreldrene blir fornøyde så fort de får tilgang på mer informasjon om privat barnehagedrift! Det er alt for mange som lever i villfarelsen om at kommunalt er så mye bedre, selv om alle undersøkelser viser det motsatte... Lykke til, Grønmyr Gruppen!

Persille ( 29.07.2010 kl. 12:35 )

Trist å lese at ansatte slutter istedet for å få oppleve en unik sjanse "med blanke ark". I hverdagen - i forhold til tilbudet til ungene skal det da ikke spille noen rolle hvem som eier barnehagen? Det virker underlig at man her konkluderer med at ansatte slutter pga endring i eierformen. Litt for kjapp diagnose, vil jeg tro.Hva som egentlig ligger bak vet bare de som slutter og vi andre kan jo "synse " i det vide og det brede; Har de nye eierne vært for dårlige til å selge seg ? Vi mennesker er nu en gang vanedyr og hvis man ikke vet hva man går til er det ofte lett å velge bort "det nye".Har kommunen som tidligere eier gjort god nok jobb i prossessen før og etter ? Har selv vært styrer i kommunal barnehage tidligere. Hadde kjempeartige og lærerrike år som enhetsleder og fikk delta på mye utenfor selve barnehagen.Jeg tror nok ikke alt jeg var med på kom barnehagen tilgode og det er jo her den største forskjellen ligger mellom offentlig og privat styrerjobb.I kommunen "styres" du, i det private styrer du selv. I nåværende jobb som styrer i privat barnehage er jeg mye mer tilstede på huset og hele mitt fokus kan være knyttet til ungene og personalet. Mange arbeidsoppgaver er like enten man er offentlig eller privat men det er ikke tvil i sjel at jeg forblir privat !

Ann-Tove, Narvik ( 29.07.2010 kl. 18:48 )

Her tror jeg ikke at de involverte har satt seg inn i hva det vil si å jobbe i privat barnehage. I dette tilfellet har de hatt to år på seg etter at avgjørelsen av kommunen ble tatt. Om de tror at det er bedre å jobbe i en kommunal barnehage så tror jeg det vil vise seg at de tar kraftig feil. Det må være en drømmesituasjon for en styrer og ansatte å få være med å bygge opp sin egen arbeidsplass med blanke ark. Men ingen barnehage er tjent med ledere og ansatte som ikke tør å ta en slik utfordring. Alle barnehager sliter i perioder med å få nok pedagoger. Men har du en god barnehage med engasjert styrer, flinke ansatte og godt innhold så går "jungeltelgrafen" blant pedagogene fort. Gode barnehager klarer å ansette både pedgagoger og andre ansatte. Ønsker Skogstunet Barnehage og Grønmyr Gruppen lykke til. Sammen med eier, styrer og ansatte blir dette helt sikkert en kjempefin arbeidsplass og en god barnehage for foreldre og barn.

Anders, Bergen ( 30.07.2010 kl. 09:46 )

Fikk et tips om å gå inn å lese det som står her, og får vondt i magen når jeg leser enkeltes kommentarer som står her. Jeg er den styreren som velger å si opp min stilling, og det er overhodet ingen dramatikk i dette. Ingen konflikt med noen. Jeg har ikke lyst på styrer stilling i den nye barnehagen, men ønsker en ass.styrer stilling - noe jeg dessverre ikke kan få i denne bhg. Derfor er jeg ikke med over i Skogstunet barnehage. MEN jeg starter om noen dager i en annen privat barnehage - og gleder meg til det. Jeg blir rystet når jeg leser enkeltes kommentarer uten at de vet hva de snakker om. Personalet har hatt noen turbulente år, og det er mange forhold som har påvirket dette - forhold som overhodet ikke kommer frem i pressen - og som heller ikke skal der. La den enkelte finne ut om de ønsker det private fremfor kommunale. Ingen andre enn jeg har sagt opp, de andre har reservert seg mot å gå over til Grønmyr -ikke sagt opp slik pressen skriver. Hvorfor de gjør det, er det svært mange grunner til - og de om det. Å privatisere en kommunal barnehage er vanskelig, og det må være opp til den enkelte å bestemme hva en vil. Mange velger Skogstunet barnehage, og det blir veldig bra. Håper denne debatten snart er slutt, for det har den vært for oss lenge.

Nina, Bergen ( 25.08.2010 kl. 18:02 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar