Nærmere hundre Oslo-barn sendes til kjempebarnehagen Kværnerdalen, fordi det mangler barnehageplasser innenfor deres bydel.
Forsyner Oslo med barnehageplasser. Kværnerdalen barnehage i Gamle Oslo åpnet i vinter, uten at alle barnehageplassene var fyllt opp. Til høsten har 85 barn fra bydel St. Hanshaugen fått tilbud om plass i kjempebarnehagen.
Foto: Hanne Osmo Reindal
– Kværnerdalen er ikke veldig langt unna, men det er ingen som har problemer med å se at en plass innenfor bydelens grenser er det absolutt beste for de aller fleste foreldrene, sier bydelsdirektør i bydel St. Hanshaugen i Oslo, Tone Frønes.
Ikke plass i bydelen
Fellesferien nærmer seg med stormskritt, og barnehageopptaket er i full gang. De fleste barna på St. Hanshaugen med lovfestet rett til plass skal være sikret barnehage fra høsten.
Men det er langt i fra alle som blir tilbudt plass innenfor bydelsgrensen.
Ifølge Lokalavisen Frogner er det per i dag 85 foreldre som er tilbudt plass utenfor bydelen.
De fleste overtallige har fått plass i Kværnerdalen barnehage, som ligger i bydelen Gamle Oslo.
– Har gjort det vi kan
Frønes forklarer mangelen på barnehageplasser med at bydelen besitter for få egnede lokaler, og at Oslo kommune som helhet sliter med å skaffe nok førskolelærere.
– Vi har gjort det vi kan innenfor de rammene vi har. Vi har utvidet på Hammersborg, utvidet i Fagerborggaten, samt henvendt oss til bydel Sagene i et forsøk på å sikre oss plasser i Margarinfabrikken - som ligger mye nærmere bydelen enn Kværnerdalen, sier bydelsdirektøren.
Les også: Oslos første kjempebarnehage åpnet
Les også: Spenstig barnehagegigant