Aktuelle nyheter

Nyheter / Sykefraværet ned fra 25 til fem prosent

Sykefraværet ned fra 25 til fem prosent

På ett år raste sykefraværet i Fanatunet barnehage ned fra 25 til fem prosent. Sjekk barnehagens tiltaksliste!

Foto: Privat

Fra 25 til fem prosent. Personalet i Fanatunet barnehage kan være stolte av seg selv, etter at sykefraværet raste ned fra 25 til fem prosent på halvannet år. Foto: Privat

- Vi har kommet hit ved hjelp av små og store motivasjonskampanjer. Klare målsetninger og en felles forståelse for disse har vært viktig å ha i bunnen.

Det sier daglig leder i Fanatunet barnehage i Bergen, Trude Kyrkjebø.

Målrettet arbeid har gjort at hun kan vise til svært god sykefraværsstatistikk. På halvannet år raste fraværet i Fanatunet ned fra 25 til fem prosent.

Fellesdugnad

Det begynte i 2008. Da var sykefraværet i perioder oppe i hele 25 prosent. Noe måtte gjøres.

- Godt arbeidsmiljø og det å være på jobb henger sammen. Vi så at vi måtte gjøre noe med begge deler, forteller Kyrkjebø.

- Vi kartla arbeidsmiljøet ved hjelp av spørreundersøkelser og medarbeidersamtaler. Med utgangspunkt i dette kunne vi planlegge hva vi trodde måtte til for å redusere sykefraværet, fortsetter hun.

For Fanatunet ble det klart at problemet var todelt. På den ene siden hadde barnehagen ledelsesutfordringer, på den andre handlet det om holdninger til egen arbeidsplass.

- Vi trengte rett og slett å gjøre en stor fellesdugnad, sier Kyrkjebø.

Hurtige resultater

Med utgangspunkt i status quo, ble det utarbeidet planer og tiltak for å få bukt med sykefraværet. Samtidig inngikk Fanatunet IA-avtale med Nav.

- Vi bestemte oss for et mål, og vi brukte lang tid på å jobbe frem tiltak for å nå dette målet, forteller lederen.

Men da arbeidet ble iverksatt, lot ikke resultatene vente på seg. I 2009 hadde sykefraværet gått ned ti prosent. Denne vinteren har fraværet vært helt nede i fem prosent. For de 15 ansatte i Fanatunet har det vært en stor motivasjon underveis å se at arbeidet har virket.

Fokus på fysisk og psykisk helse

De ansatte i barnehagen er mellom 18 og 63 år. Mange ulike tiltak har måttet til for å ivareta hele personalgruppens trivsel, helse, holdninger og fysiske arbeidsmiljø. Å motivere til fysisk fostring har vært en viktig satsning.

Det begynte med at hele barnehagen gikk til Praha med skritteller. Nå får den som går flest skritt pr. måned den gjeve vandrepokalen med en joggesko festet på. Andre møtes på treningssenter eller toppturer etter arbeidstid.

- En skal ha god helse for å stå i full jobb i barnehage, både fysisk og psykisk, mener Kyrkjebø.

- For den psykiske biten, er nærværsarbeidet viktig. Et inkluderende arbeidsmiljø, hvor fokuset er på de som kommer på jobb, samtidig som man har tett oppfølging av syke, er avgjørende, legger hun til.

Målrettede tiltak

Her er et utvalg av Fanatunets tiltaksliste:

* Alle nominerer kollegene for positive bidrag, og den med flest nominasjoner får månedens blomst.

* Alle har vært med å jobbe frem en felles visjon: «Tilhørighet og trivsel gjennom humor og glede». Dette har gitt mening for hver enkelt, og har blant annet blitt trykket på T-skjorter.

* Hygienen har blitt skjerpet inn, blant annet ved hjelp av sensorstyrte vasker.

* Topptrimtur i regi av DNT, støtte til medlemskort på treningssenter og telling av skritt.

* En vandrepokal går på rundgang til den som går lengst hver måned.

* Påkledningsramper og rullende stoler for å minske den fysiske belastningen.

* Egen hvilestol til gravide.

* Fredagskos, fredagslotteri, frukt på pauserommet og sunn mat til felles måltider i kjøleskapet.

* God dialog og tett oppfølging av sykmeldte.

* Sosiale kvelder for alle ansatte.

* Motivasjonsseminar, kompetanseheving, etterutdanning og arbeidsrom som gir mulighet til faglig fordypning.

Tiltakene i Fanatunet barnehage blir endret med jevne mellomrom. Kyrkjebø tror på små motivasjonsfaktorer utgjør store forskjeller i lengden.

- Hos oss er det blitt en positiv spiral. Vi får ting til, og folk trives og har lyst til å være på jobb. Det kommer det mye bra ut av, sier Kyrkjebø.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



3 kommentarer

Trivsel på jobb - å føle seg betydningsfull på jobb, tydelig ledelse som er opptatt av det psykososiale miljøet - fokus på nærværsfaktorene. DET gir resultater mener jeg! Vi jobber kontinuerlig med arbeidsmiljøet og har en sykefraværsprosent på under 2 %. Det er en veldig behagelig situasjon å være i. En positiv spiral:-) Takket være gode holdninger hos de ansatte!!

Daglig leder i Stavanger ( 19.01.2010 kl. 22:35 )

Hei! Bare kom til å tenke på arb.miljøgruppe møtet i morra når jeg leste denne! En del tiltak som er kjente, men det viser at det nytter hvis vi jobber mot det alle sammen! Mye dreier seg om holdninger til arb.plassen din (som de sier her) :) ses på mandag

Mie ( 21.01.2010 kl. 20:56 )

Jeg kan definitivt underskrive på at det psykososiale arbeidsmiljøet er alfa omega:-) Har kjent på kroppen hva det kan medføre dersom det ikke er i orden...også i forhold til sykefravær og vikarproblematikk/budsjett på arbeidsplassen. Har også eksempler på gode positive arbeidsmiljø som øker trivsel hos ansatte som igjen øker motivasjon, mestring, selvtillit og idealisme. Det får ringvirkninger i trivsel og resultat hos barn og foreldre:-). Det gir også større produksjon i næringer og dermed større avkastning reint økonomisk, i barnehage- og skoleøyemed må man vel heller se i retning av mindre problematferd, blomstrende institusjoner, positive resultater generelt:-). Har en bedrift stort sykefravær bør man få inn ekspertise som kan observere og analysere hvor problematikken ligger, for så å sørge for at bedriften (i dette tilfellet i barnehagen), får oppfølging i form av eks. coaching e.l.:-)

Jorunn (..."midlertidig" sykmeldt utbrent adjunkt:-( ) ( 21.01.2010 kl. 23:55 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar