Aktuelle nyheter

Nyheter / Kan barnet mitt sove ute i sprengkulda?

Kan barnet mitt sove ute i sprengkulda?

”Barnehagen insisterer på at barna skal sove ute. Nå er det 16 minusgrader”, skriver en fortvilet mor. Les hva barnehage.nos ekspert mener om saken, og still spørsmål til vårt ekspertpanel her!

Foto: Istockphoto

Finnes det retningslinjer for utesoving? Still dine spørsmål til ekspertene på barnehage.no du også. Foto: Istockphoto

- Barnehagene skal ta hensyn til hvert enkelt barn. Når barnehagen har akseptert ditt barn i barnehagen, må det kunne forventes at de tilpasser tilbudet til hennes behov også på dette, selvfølgelig innenfor rimelighetens grenser.

Det skriver Tomas Nordheim Alme, lege ved Pediatrisk Forskningsinstitutt på Rikshospitalet. Alme er barnehage.nos ekspert på barnehelse, og svarer leserne på spørsmål innenfor temaet.

Denne gangen er det en fortvilet mor som lurer på om barnehagen kan kreve at hvis hennes astmasyke datter skal sove i løpet av barnehagedagen, må hun sove ute i 16 minusgrader.

I sitt svar skriver Alme videre:

- Sammenhengen mellom kald luft og forverring av astma er såpass velkjent at jeg vil si at et besøk til legen for å få en attest på dette er en regelrett sløsing med samfunnets ressurser. Denne informasjonen er greit tilgjengelig på internett for alle som er interessert, og barnehagen bør stole på dere som foreldre i denne saken.

Les hele svaret her: Kan barnet mitt sove ute i sprengkulda?

Tomas Nordheim Alme er imidlertid bare en av ekspertene du som leser av barnehage.no kan stille dine spørsmål til.

Under seksjonen ”Spør ekspertene på barnehage.no” finner du en rekke ekspertartikler fra barnehage.no sine eksperter på feltene ernæring og kosthold, barnehelse, pedagogikk, trafikksikkerhet, læring i friluft, ledelse og lov og rett.

Les spørsmål og svar her: Hva skjer når foreldrene har delt omsorg?
Les spørsmål og svar her: Hva taler for innføring av faste måltider i barnehagen?
Les spørsmål og svar her: Har ikke vi som foreldre noe vi skulle ha sagt?

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



1 kommentarer

I min barnehage sover barna inne med lufting når det er minus 10. Ser på nettet at flere leger og barnehager setter 10 minus som grense med hesnyn til barnas lunger.

Førskolelærer i Oslo ( 08.01.2010 kl. 17:21 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar