Aktuelle nyheter

Nyheter / – Som å røyke 10-20 sigaretter om dagen

– Som å røyke 10-20 sigaretter om dagen

Det er målt radonverdier som er nesten fem ganger høyere enn maksimumsgrensen i Olaløkka barnehage i Stokke - uten at ansatte og foresatte er informert.

Foto: Redaksjonen

Kreftfare. Det er funnet store mengder kreftfremkallende gass i en barnehage i Stokke. Barnehagen på bildet har ingenting med saken å gjøre. Foto: Redaksjonen

Onsdag kveld er foreldrene innkalt til møte i barnehagen. Der vil kommuneoverlegen, lokale helsevernmyndigheter, kommunens virksomhetsleder og ledelsen i den private barnehagen informere om situasjonen.

Det er på høy tide, mener styrer Kristin Sunde Eriksen. Hun har nettopp fått vite om de skyhøye målingene, og det reagerer hun på.

– Jeg synes det er rart vi ikke har fått informasjon om funnene på et tidligere tidspunkt. Kommunen, som eier bygget, har jo lenge visst om de for høye verdiene, sier Sunde Eriksen til Tønsbergs Blad.

– Er du bekymret for barnas og de ansattes helse?

– Ikke på nåværende tidspunkt. Jeg forholder meg til det kommunen sier. Hadde det vært farlig å oppholde seg i barnehagen, ville de stengt bygget, slår hun fast.

Stengte rom

Det er i gangen mellom nytt og gammelt bygg at de høyeste verdiene er målt. Statens strålevern har satt en maksimumsgrense på 200 becquerel per kubikkmeter luft (Bq/m³). Ved et sluk i gangen er radonnivået målt til 956 Bq/m³, skriver Tønsbergs Blad.

– Vi har stengt av dette rommet, opplyser styreren.

Også i andre rom er det målt verdier som er mer enn dobbelt så høye som det maksimalt tillatte, men ikke alle målingene har status som fullverdige. Derfor er det nå satt i gang en måling som skal strekke seg over 60 dager.

Alvorlig

Radonstråling er den nest vanligste årsaken til lungekreft og antas å forårsake rundt 300 dødsfall årlig her i landet.

Seniorrådgiver Jørn Svinsholt i miljørettet helsevern i Vestfold varsler derfor at han vil følge barnehagen med argusøyne i tiden som kommer.

– Vi kommer til å følge opp både Olaløkka og de andre bygningene hvor det er målt for høye verdier av radon, sier han.

Tilsvarer 10-20 sigaretter daglig

Statens strålevern skjerpet i fjor inn reglene ytterligere og anbefaler at radonnivået holdes så lavt som mulig i alle bygninger.

– Det er antatt at å oppholde seg i et rom med radonnivå på rundt 1000 Bq/m³ er som å røyke 10-20 sigaretter om dagen, sier Svinsholt.

Ved en sluk i barnehagens gang var radonnivået som nevnt 957 Bq/m³  - farlig nært 1000-tallet som Svinsholt operer med. Kommunen har fått pålegg om å få radonverdiene i Olaløkka barnehage ned på akseptabelt nivå innen 1. april.

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



2 kommentarer

Statens strålevern skjerpet reglene i 2009, og anbefalt maks-grense for oppholdsrom er nå 100 bq/m3. Ikke 200, som nevnt i sitatet fra Tønsberg blad. Håper barnehage no følger opp og skriver om hva kommunen fastsetter som "akseptabelt nivå".

Gro Ellen Bøe ( 27.01.2010 kl. 10:06 )

Nittedal er et utsatt område for radon. Vi driver å tester hjemme nå om dagen. Er Hundremeterskogen testet? Lurt tiltak, sikkert ikke bare vi som lurer på det :-) mvh Glenn, Pappan til Emma på Nasse

Glenn ( 27.01.2010 kl. 10:32 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar