Aktuelle nyheter

Nyheter / Gutt (3) døde under lek i barnehagen

Gutt (3) døde under lek i barnehagen

Ny barnehagetragedie i Danmark.

Foto: Googe Maps

Ny tragedie i Danmark. En tre år gammel gutt døde torsdag formiddag i en barnehage i Vallensbæk, sørøst for København. Foto: Googe Maps

En tre år gammel dansk gutt døde torsdag formiddag under lek i barnehagen. Tragedien skjedde på daginstitusjonen Sommerfuglen i kommunen Vallensbæk, sørøst for København.

Gutten skal ha lekt i barnehagens puterom sammen med flere andre barn. Der ble han funnet av de voksne i barnehagen, helt blå i ansiktet.

- En forelder som er utdannet sykepleier befant seg i nærheten, og ble tilkalt for å yte førstehjelp. Men det var tilsynelatende ikke noe å gjøre, sier borgermester i Vallensbæk, Kurt Hockerup, til jp.dk.

Ukjent dødsårsak

Barnehagen tilkalte ambulanse, men heller ikke de kunne redde gutten.

Politiet har torsdag formiddag vært til stede i barnehagen for å få klarhet i omstendighetene rundt dødsfallet. Dødsårsaken er ennå ikke kjent.

- Som i alle lignende saker er det politiets oppgave å klarlegge omstendighetene. Men vi er fortsatt i en innledende fase, sier pressemedarbeider ved Københavns Vestegns politi, Lars Andersen til den danske avisen.

Ny tragedie

Vallensbæk kommune opplyser at guttens foreldre har blitt tatt hånd om, og nå mottar krisehjelp.

Barnehagen har kalt inn til foreldremøte torsdag kveld, hvor også barna kan delta. Politi og psykologer vil være til stede ved møtet, og både personale og foreldre som ønsker det vil få tilbud om krisehjelp.

Dette er andre gang på kort tid en barnehage i Danmark rammes av en tragedie. 13. januar i år døde en ett år gammel gutt i barnehagen Fregatten i Ballerup. Gutten døde av kvelning etter å ha satt lunsjen sin fast i vranghalsen.

Les også: Ettåring døde i barnehagen

Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Du kan sende til flere ved å skille adressene med komma.



5 kommentarer

veldig rart at ingen av personalet var til stedet under lek!!

merkelig ( 04.02.2010 kl. 16:55 )

Punkt nummer en;I dein første episoden;Kor i hæl e førstehjælpa blidd av hæn??Har dæm ikkje gådd på kurs før å lære sæ d?Før d andre?Kæm lævne en treåring aleina på et puterom når d kain være fare før kvælning???Stusse litt på rutina i barnehagen...?Å bruk av ressursan,ka m d?Men selvfølgeli,han kain jo ha blidd lævna aleina ett lite øyeblikk,å da e d nok t at sånt skjer.Dessværre.Trasi:(

Hilde ( 04.02.2010 kl. 17:31 )

Mange barnehage svikter med rutiner(førstehjelp, branøvelser, kriseplan... Stakkas barn som kan ikke si det høyt. Foreldrene vet ikke, men hvem tar ansvar nå ledersen bryter loven?

vont i hjerte ( 05.02.2010 kl. 01:33 )

Hva er å være tilstede under lek? Selvsagt skal barna få være alene under lek, akkurat som de er hjemme i perioder (eget rom eller hvor det nå er). Men, det er viktig at voksne er i nærheten og hører etter hva som foregår, og det er selvsagt viktig at dersom det er et rom med puter at man er ekstra forsiktig. På den andre siden, det fins jo benker i stort sett alle barnehager, det fins stoler og mye mye annet. Og om et barn snubler i sine egne føtter, og dermed slår hodet mot en benk eller for den saks skyld gulvet, slik at barnet i aller veste tilfelle dør... Det kan skje uten at det er noens feil!

Roy Kristensen ( 05.02.2010 kl. 16:28 )

Slutt å så synse! Vent til politiet er ferdig med sin utredning!

Styrer ( 08.02.2010 kl. 11:55 )

Skriv en kommentar

Du kan velge å være anonym.
Men vis alltid respekt for andre lesere og omtalte personer.

Ditt navn
Din kommentar