Ingen av de største byene i Norge er i nærheten av Trondheim når det gjelder barnehagedekning i 2010.
Suksess. Trondheim har best barnehagedekning av alle store byer i landet.
Foto: Istockphoto
Med en dekning på nesten 95 prosent er Trondheim den suverent beste bykommunen i landet på barnehage. I snitt ligger kommunene i resten av landet på 88,5 prosent, viser fersk statistikk fra Kostra.
– Det er bygd 50 nye barnehager i Trondheim de siste årene. Vi mener det er uhyre viktig at alle foreldre har et slikt tilbud og at det ikke er forbeholdt noen få, sier kommunalråd Aase Sætran i Trondheim Ap til byavisa.no.
Byen ligger ikke bare på toppen når det gjelder dekning. Trondheim er også blant de aller beste i klassen når det gjelder antall dispensasjoner fra kravet om godkjent førskolelærerutdanning for stillingene som styrere og pedagogiske ledere i barnehagene.
På landsbasis økte antall dispensasjoner fra 3.484 til nesten 3.997 fra 2008 til 2009, viser tall fra Utdanningsforbundet.
Det er enorme variasjoner i landet. Det ble for eksempel gitt 940 slike dispensasjoner i Oslo og kun tre i Trondheim i 2009, ifølge byavisa.no.